اینفلوئنسر کیست و اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

هر برند و کسب و کاری برای توسعه ی خود حساب ویژه ای روی تبلیغات باز می کند. حتی اگر بهترین و با کیفیت ترین کالا و خدمات را ارائه دهید وقتی نتوانید صدای خود را به مشتریان بالقوه برسانید محکوم به شکست خواهید بود. تنها راهی که با استفاده از آن می توانید برند و کسب و کار خود را به مشتریان معرفی کنید تبلیغات و پروموشن است. تبلیغات انواع مختلفی دارد و هر برند متناسب با شرایط و میزان بودجه ای که در اختیار دارد برنامه ی تبلیغاتی خاصی برای خود در نظر گرفته و طبق آن عمل می کند.

امروزه شبکه های اجتماعی و سایر ابزارهای آنلاین قدرت ویژه ای در برقراری ارتباط با مشتریان به صورت مستقیم و غیر مستقیم دارند. این امر بر صاحبان کالا و خدمات و تبلیغ کنندگان پوشیده نیست. صاحبین کسب و کارها می دانند که با راهکارهای هوشمندانه قادر خواهند بود محصول و برند خود را سر زبان ها بیاندازند و کاری کنند که مشتریانشان نیز بدون دریافت هیچ گونه هزینه ای برای آن ها تبلیغ کنند.

اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از موفق ترین روش های بازاریابی در شبکه های اجتماعی است که معنی آن استفاده از افراد تأثیرگذار و مهم به منظور بازاریابی و تبلیغ کالا و خدمات مورد نظر می باشد. این روش شیوه ای نوین نیست و سالیان سال است که مورد استفاده قرار می گیرد اما در سال های اخیر بحث آن بسیار داغ شده و طرفداران زیادی پیدا کرده است. این شیوه حتی در بین بازاریابان نیز تبدیل به یکی از موضوعات داغ شده و همین امر حاکی از اهمیت بالای این روش بازاریابی است.

بازاریابی سنتی هم گران است و هم ناکارآمد. البته ناکارآمد در دنیای دیجیتال امروزی! بنابراین اینلوئنسر مارکتینگ می تواند جایگزین مناسبی برای این روش های منسوخ شده باشد. از همه مهمتر این است که مخاطبان از اینکه مورد هجمه انواع مختلفی از تبلیغات قرار بگیرند بیزارند در نتیجه پیام های تبلیغاتی روز به روز بی اعتبارتر می شوند. طبق تحقیقات انجام شده افراد بین ۱۸ تا ۳۴ ساله پیشنهاد از طرف یک اینلوئنسر را به تبلیغات پیامی و سایر روش های تبلیغاتی ترجیح می دهند. میزان قابل توجهی از تصمیمات خرید با توصیه های کلامی یا همان بازاریابی دهان به دهان هدایت می شوند.

تاریخچه شکل گیری اینفلوئنسرها

حدود ده سال پیش برای نخستین بار اولین اینلوئنسرهای بی نام و نشان ابراز وجود کردند. این زمان دقیقاً برابر با سال ۲۰۰۰ میلادی یعنی وقتی بود که سرویس به اشتراک گذاری ویدیو یوتیوب توسط گوگل خریداری شد. در همین زمان افرادی در یوتیوب شروع با فعالیت جدی کرده و توانستند توجه عده ی کثیری از مخاطبان را به خود جلب کنند. به گونه ای که تعداد بسیار زیادی از کاربران ویدیوهای آن ها را می دیدند، با دیگران به اشتراک می گذاشتند و حتی منتظر ویدیوهای بعدی این افراد می شدند.

پرطرفدارترین موضوعاتی که برای تولید این ویدیوها مورد استفاده قرار می گرفتند عبارت بودند از: آموزش، مستند نگاری، شوخی ها و چالش های غیرمعمول، انجام مراحل مختلف بازی های کامپیوتری و … . یوتیوبر در واقع همان اینلوئنسرها یا به اصطلاح شاخ های یوتیوب هستند. با گذر زمان ضریب نفوذ شبکه های اجتماعی افزایش یافت و هزمان با این افزایش سر و کله افراد تأثیرگذار در سایر شبکه های اجتماعی از جمله توییتر و فیس بوک نیز پیدا شد. با ورود اینستاگرام به این عرصه این پلتفرم در سراسر جهان فوق العاده محبوب شد به گونه ای که بسیاری از افراد از دیگر شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک و توییتر کمتر استفاده می کنند. اینفلوئنسرها بیشترین حضور را در این شبکه ی اجتماعی پرطرفدار دارند.

اینفلوئنسر به چه کسی گفته می شود؟

اینفلوئنسر از واژه ی انگلیسی Influencer به معنای تأثیرگذار گرفته شده است. فارغ از معنای لغوی این واژه در دنیای شبکه های اجتماعی به کسانی اینفلوئنسر گفته می شود که شناخته شده باشند و بتوانند روی رفتار و تصمیم دیگران تأثیر بگذارند. در بازاریابی به فردی اینفلوئنسر گفته می شود که دیگران را ترغیب به خرید از شما بکند و در واقع برای شما تبلیغات انجام دهد.

اصطلاح عامیانه (شاخ مجازی) برای این افراد به کار برده می شود. این افراد ممکن است زندگی شخصی کاملاً عادی در خارج از شبکه های اجتماعی داشته باشند و در دنیای واقعی آنچنان شناخته شده نباشند. یکی دیگر از اصطلاحات رایج بین مردم که مختص شبکه اجتماعی اینستاگرام است Instafamous می باشد که به افراد تأثیرگذار و در واقع سلبریتی هایی اشاره دارد که در این پلتفرم محبوب فعالیت می کنند.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

Influencer marketing  یکی از روش های بازاریابی است که در آن افراد شناخته شده در حوزه ی کاری مربوطه برای رساندن پیغام برند مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع صاحبین کسب و کارها در این روش در ازای پرداخت مبلغی به افراد تأثیرگذار از آن ها می خواهند که به صورت غیر مستقیم کالا یا خدمات آن ها را تبلیغ نموده و به مردم معرفی کنند. اینفلوئنسر مارکتینگ همراه با سایر بازاریابی ها از جمله بازاریابی محتوا و شبکه های اجتماعی است.

اهمیت بازاریابی شبکه های اجتماعی از این نظر است که می تواند پیغام اینفلوئنسرها را به تمامی مردم جهان برساند. در این بین بازاریابی محتوا نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. حال این محتوا می تواند توسط خود فرد تأثیرگذار نوشته شده و یا برند متن از پیش آماده شده ای را در اختیار او قرار دهد. توجه داشته باشید که این دو روش بازاریابی گرچه بخشی از اینفلوئنسر مارکتینگ هستند اما مترادف با یکدیگر نبوده و کاملاً متفاوت می باشند. بسیاری از کمپانی ها از این روش به عنوان محور اصلی بازاریابی خود استفاده می نمایند به طوری که اینفلوئنسر مارکتینگ به استاندارد روابط عمومی و استراتژی اصلی بازاریابی آن ها تبدیل شده است.

برندها می توانند با پیام هایی که اشخاص معتبر و مشهور در شبکه های اجتماعی خود انتشار می دهند به تعداد کثیری از مخاطبان در سراسر دنیا دسترسی داشته باشند. این روش بازاریابی محدود به یک رسانه یا پلتفرم نیست اما مردم این مفهوم را در فضای انواع شبکه های اجتماعی شناخته و مورد استفاده قرار می دهند.

اینفلوئنسرهای کدام شبکه اجتماعی!

همانطور که گفته شد یوتیوب منبع شروع کار اینفلوئنسرها بود. این حرکت به سرعت به سایر شبکه های اجتماعی نیز راه پیدا کرد تا اینکه امروزه هر یک از این شبکه ها در درون اکوسیستم خود اینفلوئنسرهایی را پرورش می دهند. اما ممکن است این سؤال برای صاحبین کسب و کارها پیش بیاید که اینفلوئنسرهای کدام یک از شبکه های اجتماعی تأثیرگذارتر هستند؟ برای پاسخ دادن به این سؤال ابتدا باید فضای حاکم بر انواع شبکه های اجتماعی را شناخته و رفتار کاربران این شبکه ها را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دهیم.

به عنوان مثال در توییتر که انتشار محتوا بر پایه ی متن است محدودیت کاراکتر وجود دارد. در این شبکه ی اجتماعی می توان محتواهای چند رسانه ای از جمله عکس و ویدیو را نیز منتشر نمود اما همانطور که بیان شد اصلی ترین روش انتشار محتوا بر پایه ی متن می باشد. طبق محدودیت تعداد کاراکتر کاربران باید متن خود را در قالب حداکثر ۲۸۰ کاراکتر انتشار دهند در صورتی که تا قبل از سال ۲۰۱۷ این مقدار ۱۴۰ بود.

در این پلتفرم اصلی ترین محتوای هر کاربر همان متن کوتاهی است که او به عنوان توییت منتشر می نماید. همین موضوع باعث می شود کاربران بیشتر تمرکز خود را بر روی متن های کوتاه اما به تعداد بیشتر قرار دهند در واقع همین محدودیت کاراکتر منجر به شکل گیری سلایق و رفتارهای کاربران شده است. توییت ها به سرعت روی هم تلنبار شده و دسترسی به توییت های قدیمی مشکل است.

همین موضوع باعث شده کاربران راحتی بیشتری داشته باشند و هرچه به ذهنشان می رسد را در قالب عبارات و متن های کوتاه عنوان نمایند در نتیجه فضای توییتر پر از انتقاد است. بدین ترتیب بهترین نتیجه از اینفلوئنسرهای توییتر مختص کمپین های تبلیغاتی است که حول محور طنز و یا مسئولیت های اجتماعی اجرا شوند. این فقط یک مثال برای بررسی اتمسفر خاص توییتر بود و بدین معنی نیست که توییتر بهترین پلتفرم برای اجرای کمپین های تبلیغاتی اینفلوئنسرها است. حال دیگر می دانید که هر شبکه اجتماعی فضای خاص خود را داشته و کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ باید متناسب با عادات و سلایق کاربران آن اجرا شود.

معیار اینفلوئنسر بودن

امروزه بازار اینفلوئنسر مارکتینگ بسیار داغ است بنابراین بسیاری از اشخاص انگیزه اش را دارند که خود را به این جمع ملحق نمایند. در اینستاگرام این فضای ملتهب بسیار بیشتر از سایر شبکه های اجتماعی است. بنابراین افراد به هر قیمتی که شده به دنبال جذب فالوئر هستند چون تصور می کنند از این طریق می توانند درآمد فراوانی کسب کنند. تولید محتواهای سطح پایین و به دور از شأن اجتماعی، خرید فالوورهای فِیک، ایجاد جنجال، راه اندازی پیج های فروش لباس و لوازم خانگی دروغین و جعلی با قیمت های بسیار پایین و … تنها بخشی از روش ها برای افزایش تعداد فالوور هستند.

 این ترفندها ممکن است تعداد فالوورهای حساب کاربری را بالا ببرند اما به هیچ عنوان تأثیرگذار نخواهند بود و جزو اینفلوئنسرها محسوب نمی شوند. به خاطر همین کارشناسان دیجیتال مارکتینگ جهت اندازه گیری تأثیرگذاری یک اینفلوئنسر از معیار دقیق تری استفاده می کنند. این معیار میانگین درگیرکنندگی دوازده پست آخر حساب کاربری مورد نظر است. به منظور محاسبه ی نرخ درگیرکنندگی Engagement Rate مجموع تبادلات کاربران با پست(یعنی حاصل جمع تعداد کل کامنت ها، لایک ها و ذخیره سازی ها) تقسیم بر تعداد فالوورهای پیج شده و حاصل آن ضربدر ۱۰۰ می شود.

دلایل موفقیت اینفلوئنسر مارکتینگ

عدم ورود به حریم خصوصی مخاطب اصلی ترین و مهمترین دلیل موفقیت اینفلوئنسر مارکتینگ است. شما برای مخاطبان هدف خود پیغام های تبلیغاتی نمی فرستید بلکه این مخاطبان هستند که متناسب با نیاز خود به سمت شما کشیده شده و به راحتی با برند شما ارتباط برقرار می کنند. علاوه بر این در طول چرخه ی فروش به اینفلوئنسر توضیحات بیشتری داده می شود و او تمامی آموخته های خود را با دنبال کنندگان خود به اشتراک گذاشته و در این مورد با آن ها صحبت می کند. این تعامل باعث می شود اعتبار برند شما افزایش یابد، علاوه بر این از قدرت نفوذ اینفلوئنسر به منظور دستیابی به چشم انداز مورد نظر خود نیز آگاه خواهید شد.

انواع اینفلوئنسر

ایجاد دسته بندی قابل قبولی از اینفلوئنسرها و نحوه ی دسترسی به آن ها یکی از مهمترین بخش های اینفلوئنسر مارکتینگ است که اغلب مورد توجه قرار نمی گیرد. باید به موقعیت اینفلوئنسرها در بازار نیز علاوه بر در نظر گرفتن شخصیت آن ها توجه نمود. انواع تیپ های شخصیتی اینفلوئنسرها به شرح ذیل می باشد:

  1. اینفلوئنسرهای روزمره با ۱ تا ۱۰۰۰ فالوور

به افرادی گفته می شود که به صورت روزانه از محصولات خود و یا محصولات مشابه استفاده می کنند اما این دسته از اینفلوئنسرها خود را تأثیرگذار ندانسته و به مخاطبانشان پول می دهند. تعداد مخاطبان آن ها ممکن است کم باشد اما نفوذ قابل توجهی دارند.

  1. میکرو اینفلوئنسرها با ۱۰۰۰ تا ۲۰٫۰۰۰ فالوور

این دسته کم طرفدار هستند، مخاطبان کمی دارند اما همین تعداد کم اعتماد بسیار زیادی به آن ها داشته و تردید کمتری برای دریافت هزینه به منظور انتشار یک پست دارند. در نتیجه سطح بسیار بالایی از تعامل، مشارکت و اعتماد را در بین فالوورهای خود دارند. بسیاری از برندها میکرو اینفلوئنسرهایی با صفحات بین ۱۰ تا ۱۰۰ هزار فالوور را بسیار مؤثرتر از سلبریتی هایی با چندین میلیون فالوور می دانند. حتی آن هایی که ۸ هزار فالوور دارند نیز می توانند برای تبلیغات مورد توجه برندها قرار گیرند.

برندها می توانند به جای اینکه تبلیغات خود را به یک سلبریتی بسپارند با همان بودجه با ۲۰ الی ۴۰ میکرو اینفلوئنسر وارد مذاکره شده و مخاطبان بسیار گسترده تری از اقشار مختلف جامعه را هدف بگیرند.

  1. ماکرو اینفلوئنسرها با ۱۰۰٫۰۰۰ تا ۳۰۰٫۰۰۰ فالوور

این دسته در زمینه ی تخصصی خود از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و در واقع ضمانت این ادعا استعداد ذاتی آن ها است. دسترسی به این دسته تقریباً مشابه با دسترسی به سلبریتی ها است.

  1. اینفلوئنسرهای حرفه ای با ۲۰٫۰۰۰ تا ۱۰۰٫۰۰۰ فالوور

این دسته بین میکرو و ماکرو اینفلوئنسر قرار دارد. این افراد حرفه ای کسب درآمد از مخاطبان خود را به صورت جدی آغاز می کنند و مورد استقبال و احترام زیادی قرار می گیرند چون متخصص صنعت هستند.

  1. اینفلوئنسرهای سلبریتی بیش از ۳۰۰٫۰۰۰ فالوور

این دسته فالوورهای بسیار زیادی داشته و هدایت کننده ی این جریان عظیم چیزی جز استعدادهای ذاتی آن ها نیست. این افراد برای همکاری و انجام تبلیغات از برندها پول دریافت می کنند.

  1. طرفداران برند با ۱ تا بی نهایت فالوور

این دسته تمامی گروه های ذکر شده را در برمی گیرند و تنها وجه تمایز آن ها با دیگران این است که این دسته از اینفلوئنسرها طرفدار محصول، برند و خدمات شما هستند. این اینفلوئنسرها اغلب بسیار سخت و از طریق اقدامات انجام شده توسط برند شما به دست می آیند با این حال قادر به ایجاد محتوایی قدرتمندتر خواهید بود که بتواند از برند شما حمایت کند.

اینفلوئنسر مارکتینگ در برابر سایر روش های تبلیغاتی

بازاریابی تأثیرگذار یا همان اینفلوئنسر مارکتینگ همانطور که گفته شد جزو مدرن ترین روش های تبلیغاتی است. وقتی شما می خواهید برندی ایجاد نموده و یک کمپین تبلیغاتی راه اندازی کنید گزینه های زیادی پیش رو خواهید داشت. از بیلبوردها تا تبلیغات پیامکی و تلویزیونی همگی روش هایی هستند که منجر به دیده و مطرح شدن برند شما خواهند شد. اما سؤال اصلی این است کدامیک از این شیوه های تبلیغاتی نتیجه ی بهتری برای برند شما دارند؟

تبلیغات سنتی به دلیل اینکه زمانی تنها گزینه برای معرفی کسب و کارها بودند هزینه ی زیادی دارند. پرداخت این هزینه های نجومی برای بسیاری از کسب و کارها مقدور نیست و فقط تعداد محدود و انگشت شماری از آن ها هستند که می توانند هزینه ی گزاف این مدل تبلیغات را بپردازند. علاوه بر این ابعاد و اثرگذاری این تبلیغات سنتی نسبت به هزینه ای که برای آن ها صرف می شود جای بحث دارد!

نتیجه گیری

حال فهمیدیم که اینفلوئنسر یعنی فردی تأثیرگذار در جامعه ای مشخص که قادر است با چند کلمه صحبت کردن تأثیر فراوانی بر مخاطبان خود بگذارد. اگر قصد استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ را در کسب و کار خود دارید باید هدف مطلوبی داشته و از محتوای مناسب و سناریوی مشخصی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.