تفاوت بین کسب و کار های آنلاین و تجارت الکترونیکی

برخی از افراد از اصطلاحات “کسب و کار آنلاین” و “تجارت الکترونیکی” به جای یکدیگر استفاده می کنند، با این حال به طور کلی این دو مفهوم مترادف نیستند. به بیان ساده تر تجارت الکترونیکی به خرید و فروش آنلاین اشاره دارد، در حالی که کسب و کار آنلاین کلیه مشاغل انجام شده به صورت اینترنتی را در بر می گیرد. تجارت الکترونیکی را می توان به عنوان زیر مجموعه ای از کسب و کار آنلاین در نظر گرفت. اگر قصد راه اندازی یا همکاری نزدیک با یک شرکت مستقر در اینترنت را دارید، باید تلاش کنید تا همه روش های منحصر به فرد این دو مفهوم را درک کرده و از آن ها در راستای توسعه کسب و کارتان استفاده ببرید.

مبانی تجارت الکترونیکی

 در دنیای مبتنی بر فناوری، تشخیص اینکه کدام یک از مشاغل واقعاً مشاغل الکترونیکی هستند دشوار خواهد بود.  شاید بهترین راه برای درک مشاغل الکترونیکی استفاده از چندین نمونه متفاوت باشد:

بازاریابی از طریق ایمیل به مشتریان موجود و یا مشتری احتمالی یک فعالیت تجارت الکترونیکی است. به صورت الکترونیکی یک فرآیند تجاری را انجام می دهد که در این مورد بازاریابی هدف نهایی آن می باشد.

شرکتی که یک سیستم آنلاین ساخت و فروش می کند که موجودی کالا را ردیابی کرده و هشدار ها را در سطوح خاص ایجاد می کند یک نمونه از تجارت الکترونیکی است.  مدیریت موجودی کالا یک فرآیند تجاری است و وقتی به صورت الکترونیکی تسهیل شود بخشی از تجارت الکترونیکی به شمار خواهد رفت.

سیستم مدیریت محتوا که گردش کار بین توسعه دهنده، ویرایشگر، مدیر و ناشر را مدیریت می کند نمونه دیگری از تجارت الکترونیکی به شمار خواهد رفت. در صورت عدم وجود گردش کار الکترونیکی، این کاغذ بازی ها هستند که روند کار را ادامه می دهند، اما با وجود امکانات الکترونیکی این امر به یک تجارت الکترونیکی تبدیل می شود.

ابزار های آنلاین برای منابع انسانی می توانند توسط یک تجارت الکترونیکی تولید شوند. این ابزار ها شامل تابلو های شغلی آنلاین، پردازنده های برنامه و سیستم هایی هستند که داده‌های مربوط به کارمندان را جمع آوری و نگهداری می کنند.

بسیاری از فرایند هایی که به عنوان تجارت الکترونیکی توصیف می شوند، ممکن است از طریق شبکه یک شرکت در داخل انجام شوند، یا ممکن است چیزی باشد که شرکت به یک ارائه دهنده خدمات بیرونی ارائه کرده و متخصص هر سرویس مورد نظر فرایند اینترنتی را کنترل می کند. با تولید داخلی آن ها مشاغل استاندارد ممکن است این دو عنصر از کسب و کار الکترونیکی را در برنامه خود بگنجانند که در چنین مشاغلی از مفاهیمی متفاوت برخوردار نیستند.

 گاهی اوقات تفاوت بین یک تجارت استاندارد و یک تجارت الکترونیکی فقط به نحوه انجام تجارت مربوط می شود. به عنوان مثال اگر یک شرکت مشاوره ای هستید که به مردم کمک می کند تا مبلمان مناسب را انتخاب کنند، پس شما یک تجارت شخصی به شمار می روید، اما اگر وب سایتی را اداره می کنید که افراد می توانند گزینه های مبلمان را با یکدیگر مقایسه کنند، پس شما یک تجارت الکترونیکی خواهید بود.

 مبانی تجارت الکترونیکی

در مقایسه با کسب و کار آنلاین، تعریف تجارت الکترونیکی مفهومی واضح تر است و در شکل اصلی خود شامل ثبت سفارش و پرداخت آنلاین می شود. تجارت الکترونیکی به اشکال مختلف وجود دارد. در کسب و کار الکترونیکی تجارت به مصرف کننده (B2C)، یک تجارت از طریق وب سایت خود کالا ها و خدمات را به مصرف کنندگان می فروشد. تا به امروز بسیاری از خرده فروشان استاندارد با محبوبیت تجارت الکترونیکی سازگار شده اند و آن ها هم اکنون از طریق وب سایت های خود و همچنین فروشگاه های مختلف فروش انجام می دهند.

فروش تجارت الکترونیکی می تواند شامل همه عناصر فروش شود: سفارش محصول، پرداخت هزینه یک کالا و تحویل آن. همچنین ممکن است این مراحل تنها بخشی از روند را شامل شود. به عنوان مثال امکان دارد که مشتری  کالایی را به صورت آنلاین سفارش دهد تا در فروشگاه تحویل گرفته شود. هنگام تحویل گرفتن کالا ممکن است پرداخت به صورت آنلاین یا در فروشگاه انجام شود. در هر صورت این معامله هنوز درگیر عنصری از تجارت الکترونیکی خواهد بود.

بسیاری از مشاغل علاوه بر وب سایت های خود از طریق بازار های مجازی نیز فروش می کنند. به عنوان مثال یک مارک معروف مانند نایک کفش ها را از وب سایت خود و همچنین از طریق یک خرده فروش آنلاین مانند آمازون به فروش می رساند. این که آن را از وب سایت نایک یا آمازون خریداری می کنید اهمیتی نداشته و این معامله همچنان نمونه ای از تجارت الکترونیکی به شمار خواهد رفت.

 کسب و کار اکترونیکی تجارت به تجارت (B2B)

 گرچه ممکن است مصرف کننده عادی آن را درک نکند، اما بیشتر تجارت الکترونیکی که در سراسر جهان انجام می شود شامل روابط B2B است. این نوع تجارت الکترونیکی غالباً معاملاتی مانند ذخیره مجدد وسایل لازم را در بر می گیرد و اغلب به صورت خودکار انجام می شود. به عنوان مثال یک شرکت محوطه سازی می تواند با یک شرکت تجارت الکترونیکی قرارداد منعقد کند تا در مواردی مانند قیچی باغچه، دستکش و کود انبار خود را تامین کند. برای حفظ کارایی شرکت محوطه سازی ممکن است یک فرآیند خودکار برای پیگیری سطح تأمین در نظر داشته باشد. همانطور که خدمه از کود در حیاط مشتریان استفاده می کنند و موجودی کالا به زیر سطح تعیین شده می رسد، یک سیستم خودکار سفارش بیشتر را خواهد داد و کمبود را به سرعت جبران می کند. به طور کلی این نوع همکاری میان تجارت های مختلف را به طور مختصر B2B یا تجارت به تجارت می نامند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.