شکل دادن یک حضور آنلاین قدرتمند برای استارت آپ

طبیعی است که تاسیس یک شرکت نوپا در دوران همه گیری چالش هایی برای شما دارد. اگر موفق به شناسایی نیاز و تأمین اعتبار تأسیس شرکت خود در این زمان پر فراز و نشیب شوید، مجموعه جدیدی از چالش ها در انتظار شماست: آوردن مشتریان تازه. تغییر رفتار مصرف کننده به این معنی است که شما می خواهید هنگام راه اندازی دقیق به حضور آنلاین و فرصت های بازاریابی دیجیتال بپردازید که این موضوع به شما این امکان را می دهد تا با بازار فعلی هماهنگ شده و حتی پس از همه گیری باز هم به موفقیت ادامه دهید.

 ایجاد حضور آنلاین

متمایل شدن به حضور دیجیتالی در دوران همه گیری به شما کمک می کند تا تجارتتان را از بسته شدن که بسیاری از شرکت های فیزیکی در طی همه گیری با آن روبرو بوده اند  و ممکن است در شیوع آینده با آن روبرو شود نجات پیدا کنید. چند مرحله وجود دارد که می توانید برای ایجاد یک ردپای قوی آنلاین انجام دهید، چه شرکتی باشید که کاملاً به صورت آنلاین فعالیت می کند و چه شرکت هایی که حضور فیزیکی دارند.

اطمینان حاصل کنید که مارک آنلاین شما قدرتمند است

طبق  آمار اداره سرشماری ایالات متحده تجارت الکترونیکی بین نیمه اول و دوم سال ۲۰۲۰ بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته است. این بدان معناست که برای بسیاری از خریداران اولین انتخاب آن ها اینترنت است، چه برای تحقیق و چه برای خرید. برای اطمینان از به روزرسانی و اعتماد به نفس در برند خود در وب سایت، رسانه های اجتماعی و نمایه های گوگل برای توسعه کسب و کارتان سرمایه گذاری کنید.

 ایجاد نظرات

اثبات اجتماعی یکی از عناصر اساسی در هر کسب و کار موفق است و با جهشی به سمت دنیای دیجیتال در طی همه گیر شدن، بررسی محصولات یا خدمات شما از اهمیت بیشتری برخوردار می شود. زیرا افراد کمتری ممکن است آن را از نزدیک تجربه کرده یا شخصاً با شما یا تیمتان ملاقاتی داشته باشند. بازبینی از منابع معتبر راهی عالی برای ارائه مدرک اجتماعی است که به شما در رشد تجارت کمک می کند.

 گزینه های رزرو دیجیتال و خرید را ارائه دهید

از آنجا که بازار خرید به طور فزاینده ای به صورت آنلاین در حال حرکت است، طبیعی است که افراد تمایل به خرید، رزرو قرار ملاقات یا رزرو آنلاین را نیز داشته باشند. برای ملاقات با مشتریانی که در دوران همه گیری مراجعه می کنند در نظر بگیرید که چه مقدار از فرآیند فروش را می توانید به صورت دیجیتالی کنترل کنید تا مدت زمان‌ حضور مردم در فروشگاه شما کمتر شود.

 بازاریابی استارتاپ شما

بازاریابی موثر در هنگام راه اندازی شرکت بسیار مهم است. در طول همه گیری ممکن است لازم باشد از نقشه های سنتی فاصله گرفته و برنامه های جدیدی را تجربه کنید. یک استراتژی بازاریابی شامل بازاریابی موتور جستجو، رسانه های اجتماعی، بازاریابی از طریق ایمیل و روابط عمومی متناسب با مخاطبان هدف می تواند به شما کمک کند تا آگاهی از نام تجاری را در پروسه استارتاپ خود قرار دهید.

 تصمیم گیری در مورد هزینه بازاریابی

اختصاص بودجه بازاریابی می تواند اقدامی سخت و دور از نظر باشد، خصوصاً برای یک شرکت تازه وارد قبل از رسیدن به درآمد. اداره تجارات كوچك توصیه می كند ۲ تا ۳ درصد از درآمد خود را برای بازاریابی با نرخ بهره و حداكثر ۵ درصد را برای بازاریابی ابتدایی صرف كنید، اما توجه داشته باشید كه بودجه مصرفی در واقع به صنعت، اندازه تجارت و مرحله رشد شما بستگی دارد.

مشاغل در مراحل اولیه معمولاً تا ۲۰ درصد از فروش خود را صرف بازاریابی می کنند. SBA توصیه می کند مشاغل کوچک با درآمد کمتر از ۵ میلیون دلار باید ۷ تا ۸ درصد از درآمد را برای بازاریابی هزینه کنند، از جمله هزینه های توسعه نام تجاری مانند وب سایت یا سایر موارد تبلیغاتی و هزینه های تبلیغاتی دیگری مثل بازاریابی.

 بازاریابی جستجوی پولی

در مصاحبه ای از طریق ایمیل با The Balance، جکی لاوانا صاحب آژانس بازاریابی بوتیک ۱۲۶ North Digital Marketing در بوستون، گفت که بازاریابی جستجوی پولی – تبلیغاتی که در بالای صفحه نتایج موتور جستجو مشاهده می کنید و همچنین سایر موارد شبکه های تبلیغاتی در سایت هایی که بازدید می کنید می تواند مخاطبانی را جذب کند که به طور فعال جستجو می کنند و به دنبال این موضوعات در فضای اینترنت هستند.

لاوانا توصیه کرد که مشاغل تازه تاسیس بودجه ای را برای بازاریابی پولی در نظر بگیرند، حتی اگر قصد دارند استراتژی بهینه سازی موتور جستجوگر (SEO) را در بازاریابی خود بگنجانند. بودجه مورد نیاز برای یک کمپین جستجوی پرداخت شده می تواند بر اساس محصول یا خدمات رقمی متفاوت باشد.

لاوانا گفت: “در چنین شرایطی من در مرحله اول تعیین می كنم كه چقدر می خواهید برای به دست آوردن مشتری یا هدایت مشتری بپردازید و سپس آنچه را باید بر اساس معیار های صنعت خود خرج كنید را در نظر خواهم گرفت.” “اگر می دانید که می خواهید ۵۰ دلار برای به دست آوردن کاربر بپردازید و از نرخ تبدیل، کلیک و هزینه هر کلیک برای صنعت اطلاع دارید سپس می توانید میزان ترافیک مورد نیاز  و همچنین توانایی به واقعیت بخشیده شدن خواسته هایتان را در نظر بگیرید.”

در حالی که امکان ایجاد و حفظ بازاریابی جستجوی پرداخت شده به صورت خودکار وجود دارد، به عنوان مثال از طریق حساب Google Ads، با این حال چنین کاری پروسه ای پیچیده است و مشاوران می توانند به شما کمک کنند تا برخی از ترفند ها را بیاموزید تا بدانید چه مواردی مفید نیست و  مخاطبان شما با چه روش های جذب تجارتتان می شوند.

لاوانا توصیه کرد: “حتی اگر در نهایت بخواهید خودتان تبلیغات را برای صرفه جویی در هزینه اداره کنید، بهتر است با یک متخصص در بازاریابی دیجیتال مشورت کرده تا شما را در مسیر درست قرار دهد.”  “آن ها می توانند به شما کمک کنند تا یک استراتژی مورد نیاز برای رسیدن به مخاطب مناسب و اندازه گیری موثر نتایج را تنظیم کنید.”

حضور در رسانه های اجتماعی

حضور پررنگ در شبکه های اجتماعی برای اکثر مارک ها چه برای تجارت به تجارت و چه برای تجارت به مشتری امری حائز اهمیت به شمار می رود، هرچند ممکن است مهم ترین پلتفرم ها برای تمرکز متفاوت باشند. برای مارک های تجارت به مشتری تمرکز بر سیستم عامل های تصویری مانند فیس بوک و اینستاگرام مهم است در حالی که بسیاری از مارک های تجارت به تجارت موفقیت بیشتری در LinkedIn کسب می کنند.

شما می خواهید هم حضور ارگانیک و هم حضور در رسانه های اجتماعی پولی خود را در نظر بگیرید. حضور ارگانیک شما همان محتوایی است که بدون هزینه تبلیغات به صفحه یا حساب های خود ارسال می کنید، معمولاً این محتوا فقط به دست افرادی می رسد که از قبل دنبال کننده صفحه شما هستند. در همین حال حضور در شبکه های اجتماعی پولی به تبلیغاتی نیاز دارد و به شما امکان می دهد مخاطبان خاصی را هدف قرار دهید.

 برخی از مواردی که هنگام حضور در شبکه های اجتماعی  باید مورد توجه قرار گیرد شامل موارد زیر است:

پرورش دنبال کنندگان ارگانیک خود: بسته به بستر اجتماعی می توانید دنبال کنندگان خود را با تعامل با سایر افراد یا مشاغل موجود در سیستم عامل (نظر دادن یا پسندیدن پست ها) یا استفاده از هشتگ برای کمک به کشف افراد در صنعت دنبال کنید. افزایش پایه دنبال کنندگان شما نه تنها به جذب افراد به پست‌ هایتان بیشتر کمک می کند، بلکه در هنگام مراجعه مشتری جدید بالقوه به پروفایل شبکه های اجتماعی شما، به افزایش اعتماد به نفس برند نیز کمک خواهد کرد.

 ایجاد محتوا با مارک تجاری: شما می خواهید حضور برند خود را در شبکه های اجتماعی به همان روشی که وب سایت را بهینه می کنید در نظر بگیرید. اطمینان حاصل کنید که هر گرافیکی که استفاده می کنید دارای مارک با قلم و رنگ باشد و پیام رسانی مناسب با صدای مارک شما باشد. ممکن است بسیاری از افراد به ندرت از وب سایت شما بازدید کنند، اما اگر در زمینه اجتماعی صفحاتتان را دنبال کنند هر بار که پست می کنید، نام تجاری شما را خواهند دید. بنابراین این موضوع را جدی بگیرید و حتمی آن را مد نظر قرار دهید.

 ایجاد استراتژی پولی برای تولید دنبال کنندگان و راهنمایان: LaVana گفت: اگرچه بازاریابی موتور جستجو برای محصولات یا خدماتی که افراد به طور فعال به دنبال آن هستند بسیار مناسب است، اما اگر شما یک پیشنهاد خوب دارید ممکن است کاربران حتی هنوز ندانند که باید شما را جستجو کنند. کانال های اجتماعی در اینجا می توانند مفید باشند. اگر اطلاعات جمعیتی مخاطب خود را بفهمید می توانید آن ها را در سیستم عامل های اجتماعی هدف قرار دهید. بنابراین پیام های مربوط به شرکت شما به آن ها ارائه می شود.

 کمپین های روابط عمومی

بسیاری از مشاغل کوچک فکر نمی کنند که فعالیت های روابط عمومی (PR) در دسترس آن ها باشد، اما انجام روابط عمومی خود یا استخدام مشاور برای کمک به شما امری کاملاً ممکن است. روابط عمومی یا رسانه کسب شده به معنای چیزی است که شخصی برای شما بدون پرداخت هزینه می نویسد، بنابراین این محتوا ویرایشی بوده و هزینه تبلیغاتی نخواهد داشت. اگر یک داستان خبری ارزشمند دارید، این کار می تواند یک روش مناسب بودجه ای باشد تا در مورد راه اندازی خود به کاربران اطلاع رسانی کنید.

برای آماده سازی، مخاطبان هدف خود را در نظر بگیرید و اینکه ببینید چه اطلاعاتی ممکن است داشته باشید تا با آن ها به اشتراک بگذارید که هم خبرساز است و هم باعث جذب کاربر خواهد شد. برخی از این ایده ها برای راه اندازی روابط عمومی عبارتند از:

 دسترسی به مطبوعات محلی: اگر یک تجارت محلی هستید در نظر داشته باشید که قادر هستید با یک بیانیه مطبوعاتی یا به سادگی با ایمیلی که راه اندازی می کنید، به روزنامه ها، مجلات و نشریات تجاری محلی که ممکن است به داستان شما علاقه مند باشند مراجعه کنید.

ارتباط مجله تجاری: برای شرکت های B2B، معاملات بخشی کمتر مورد توجه قرار گرفته در استراتژی رفتن به بازار به شمار می رود. در نظر بگیرید که مخاطب هدف شما در چه محیط ها و زمان هایی در حال خواندن است و با سردبیران مجله در مورد راه اندازیتان تماس بگیرید تا با هم روی یک خبر یا ویژگی جدید کار کنند.

 ارتباط با اینفلوئنسر ها یا تاثیرگذاران: اگر کالای مصرفی دارید ممکن است با حضور در شبکه های اجتماعی متناسب با مخاطب مورد نظر خود به سراغ اینفلوئنسرها بروید و از آن ها بخواهید محصول شما را بررسی کرده و در صورت تمایل آن را نقد یا تبلیغ کنند.

این در حالی است که بسیاری از اینفلوئنسر ها به حمایت مالی پرداختی احتیاج دارند، اگر شخصیت های خوب یا تأثیرگذار کوچک با کمتر از ۱۰ هزار دنبال کننده پیدا کنید، آن ها اغلب خوشحال می شوند که در ازای دریافت نمونه ای از محصول شما با شما همکاری کنند.

کمپین روابط عمومی شما همچنین ممکن است شامل ارائه گزارشگران در گستره ملی در مورد هر روندی باشد که با کسب و کار شما متناسب بوده و در آن زمان مورد توجه قرار گیرد. ارائه مقاله به نشریات مربوطه یا سخنرانی در رویداد ها و کنفرانس ها برای جلب اعتماد و شناخت برند راهی مناسب برای چنین کاری خواهد بود.

برنامه ریزی بلند مدت برای موفقیت

 در صحبت با The Balance از طریق تلفن، Ken Alozie، مشاور SCORE و مدیر عامل شرکت تأمین مالی بازرگانی Greenwood Capital Advisors، گفت که همه گیری ویروس کرونا فضای کسب و کار بی ثبات تری را ایجاد کرده است و برای زنده ماندن طولانی مدت مهم است که سازگاری خوبی با تغییرات ایجاد شده داشته و اطمینان حاصل شود که حالت بحران منجر به تصمیمات بد بلند مدت نمی شود.

آلوزی خاطرنشان كرد: “صاحبان مشاغل در تلاشند تا با برنامه های دولتی مانند برنامه محافظت از حقوق و دستمزد همگام شوند.” “چیزی که ممکن است بعضاً نادیده گرفته شود منابع انسانی و تبعات قانونی این تصمیمات است. بنابراین من فکر می کنم بهتر است که شرکت ها عاقلانه عمل کرده و مطمئن شوند که از قوانین استخدام و کار پیروی می کنند و در این زمینه ها مشاوره به خوبی به همراه دارند.”

با عدم اطمینان مداوم در مورد موج بعدی همه گیری، آلوزی همچنین معتقد است که عاقلانه خواهد بود که فکر کنید چگونه ممکن است با تجارت خود وارد محیط مجازی شوید. وی گفت: “شركت هایی كه در دوران همه گیری شاهد رشد آن ها بوده ام، اکثرا دارای عنصری مجازی هستند، یا اینکه در این مدت قادر به انتقال به حالت مجازی یا از راه دور بوده اند.”

در یک مصاحبه تلفنی جداگانه با The Balance، جنیفر نئوندورفر، مدیر عامل بخش سرمایه گذاران January Ventures، گفت که بازنگری در استراتژی رفتن به بازار نیز برای مشاغل مهم است تا بتوانند به سرعت کشش بازار را ایجاد کنند و ارزش سرمایه گذاران را نشان دهند. وی پیشنهاد داد: “این امر ممکن است به معنای فکر کردن در مورد استراتژی بازار باشد که چرخه فروش طولانی مدت شرکت را دربر نمی گیرد.” همه گیری به روشنی بیان کرده است که کدام شرکت ها قادر به رشد سریع هستند و چه شرکت هایی منقبض شده اند. از طرف دیگر برای جذب سرمایه گذاران در حال حاضر نیاز به جلب توجه آن ها احساس می شود. نئوندورفر خاطرنشان كرد: “هنوز هم شركت هايي با رهبري قوي و قدرت قابل قبول هستتد که حقوق خاصی را طلب مي كنند.”

او در ادامه گفت: “اگر به دنبال جذب سرمایه هستید، سرمایه گذاران می خواهند بدانند که شما در طول دوره همه گیری چگونه عمل کرده اید و پیش بینی های شما تحت این مفروضات مختلف چیست.”  “بنگاه های اقتصادی اگر به دنبال بودجه هستند باید آماده بحث و نمایش این موضوع نیز باشند.”

 استارتاپ هایی که موفق شده اند

در حالی که تنها چند ماه است که با همه گیری دست و پنجه نرم می کنیم، شرکت هایی وجود دارند که علی رغم شرایط سختی که ما تجربه کرده ایم یا بعضاً به دلیل آن موفقیت خود را نشان داده اند. تقریباً همه این شرکت ها یک چیز مشترک دارند: یک عنصر دیجیتالی قوی یا حضور آنلاین.

 یک فرصت بالقوه در انتظار شماست

 برای شرکت هایی که قادر به انطباق با تغییر رفتار مصرف کننده هستند، از طریق کانال های آنلاین به مخاطبان خود دسترسی پیدا می کنند و در برابر تغییر شرایط انعطاف پذیر هستند، همیشه فرصتی برای ایجاد یک تجارت وجود دارد.

نئوندورفر اظهار داشت که تغییر روش کار ما همچنین بسیاری از بنیان گذاران را قادر می سازد تا شرکت های خود را راه اندازی کنند. وی گفت: “ما شاهد هستیم كه بسیاری از افراد به دلیل این فرصت عظیم شركت ها را تاسیس می كنند، اما همچنین در خانه هستند و از راه دور كارشان را ادامه می دهند.”  “آن ها انعطاف پذیری بیشتری در زمان خود دارند، یا حتی ممکن است از کار اخراج شده باشند. ما شاهد یک تقاطع جالب از تغییر سریع بازار و فرصت همراه با استعداد در بازار هستیم. “

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.