چگونه از بازاریابی دیجیتال چند کاناله برای تجارت خود استفاده کنیم؟

همانطور که هر نشریه تجاری به شما اطمینان می دهد، بازاریابی چند کاناله یک واقعیت جدید است. برای موفقیت یک تجارت باید خود را به بیش از یک روش بازاریابی کند. این کار را می توان با استفاده از ترکیبی از SEO، ایمیل، شبکه های اجتماعی، PPC و … انجام داد. با این حال از کجا می دانید کدام کانال ها در جذب و تبدیل مشتریان بالقوه به مشتری موثرتر هستند؟ در هر سیستم عامل چه کاری باید انجام دهید؟ بگذارید در ادامه بیشتر به این ها بپردازیم.

 کمپین های بازاریابی چند کاناله

 بازاریابی چند کاناله می تواند شامل چاپ، تلویزیون، رادیو و موارد دیگر باشد، اما توصیه عمومی در بین کارشناسان بازاریابی این است که مشاغل کوچک تا متوسط ​​امروز باید از  روش های زیر برای ارتباط آنلاین با مشتریان فعلی و بالقوه استفاده کننر:

  •  وب سایت شرکت
  •  پست الکترونیک
  •  رسانه های اجتماعی (حداقل فیس بوک، در صورت امکان بیشتر)
  •  تبلیغات گوگل / جستجو

توجه داشته باشید که فقط ایجاد حضور در آن کانال ها همان شرکت در یک کمپین بازاریابی چند کاناله نیست، در اینجاست که می توان مزایای چندین نقطه لمسی مصرف کننده را تقویت کرد.

با ردیابی اختصاصی مصرف کنندگان بالقوه و تعامل با آن ها در چندین سیستم عامل به عنوان بخشی از یک کارزار هماهنگ می توانید ارتباطات عمیق تری ایجاد کنید که منجر به بهبود نرخ هدایت و تبدیل شما می شود. طبق یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۴، ۷۴٪ از مشاغل با افزایش بازاریابی چند کاناله افزایش فروش را مشاهده می کنند. یک مطالعه توسط گارتنر نشان داد که کمپین هایی که از ۴ کانال استفاده می کنند از عملکرد هایی که فقط از یک یا دو کانال استفاده می کنند ۳۰۰٪ بهتر هستند.

بنابراین یک کمپین بازاریابی چند کاناله موفق چگونه به نظر می رسد؟

 روش های موفقیت آمیز بازاریابی چند کاناله

بگذارید بگوییم شما صاحب یک مارک لباس آنلاین هستید که تی شرت می فروشد. شما تصمیم می گیرید برای جابجایی موجودی قدیمی و جذب مشتری جدید فروش خود را اجرا کنید. اولین مکان برای انجام این کار در وب سایت شماست، جایی که می توانید هنگام خرید اطلاعات مشتری را ضبط کنید، اما همچنین از کوکی ها و نرم افزار ردیابی برای هدف گیری مجدد مشتریانی که از سایت شما بازدید کرده اند اما سبد خرید خود را از طریق پرداخت خارج کردند، استفاده کنید.

“کوکی” قطعه ای از کد است که از یک وب سایت ارسال شده و در رایانه کاربر ذخیره می شود. به سایت امکان می دهد تا کاربر را هنگام حرکت در وب ردیابی کند.

 همانطور که آن دسته از مصرف کنندگان به سمت مرور سایر وب سایت هایی که فضای تبلیغاتی را می فروشند می روند، تبلیغات فروشگاه شما (یا حتی کالای خاصی که به سبد خود اضافه کرده اند) می توانند آن ها را دنبال کنند. با تبلیغ Google که افراد را به وب سایت شما می فرستد، می توانید افراد بیشتری را به قیف فروش اضافه کنید و پس از ترک همچنان آن ها را در وب دنبال کنید.

علاوه بر جذب مشتریان جدید از جستجوی پولی، شما همچنین می توانید فروش تی شرت را به لیست ایمیل خود ارتقا دهید. این امر باعث ایجاد ترافیک از پایگاه مشتری فعلی شما به وب سایت شما می شود. علاوه بر این می توانید با صادر کردن لیست ایمیل خود و ارائه تبلیغات هدفمند برای فروش، از همان استراتژی تغییر هدف استفاده کنید. طبق چندین شاهد حرفه ای این می تواند نرخ باز شدن آن ایمیل ها را از ۵۰ به ۱۰۰ درصد افزایش دهد. اگر همان مشتری ها تبلیغ یا معامله مشابهی را که در فیس بوک اجرا می کنید مشاهده کنند، نرخ تبدیل شما همچنان رو به افزایش است. اگر آن تبلیغ را برای مخاطبان جدید تبلیغ کنید، با استفاده از پست های تقویت شده یا کمپین های تبلیغاتی هدفمند فیس بوک، افراد بیشتری وب سایت را مشاهده می کنند و سپس تبلیغات هدفمند شما را دریافت خواهند کرد.  اگر آن ها چیزی را خریداری کردند یا انگیزه دیگری برای ثبت نام ارائه کردید، می توانند برای دفعات بعدی به لیست نامه های پستی شما اضافه شوند. استفاده از چندین کانال در تلاش های بازاریابی شما به سرعت در بهبود رشد شما ترکیب می شود.

 بازاریابی چند کاناله: بهترین روش ها

 برای اینکه واقعاً در بازاریابی چند کاناله موفق باشید به مواردی بیش از چندین کانال نیاز دارید. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید هنگام تنظیم استراتژی جدید به آن ها توجه کنید.

 داده ها کلیدی هستند

 اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما برای ردیابی بازدیدکنندگان فراتر از تعداد کافی تنظیم شده است. نگاه کنید به اینکه مردم چگونه از وب سایت شما استفاده می کنند، به کجا وارد می شوند و کجا‌ را باز می کنند؟ تصور نکنید همه به صفحه اصلی شما می آیند. در عوض  اطمینان حاصل کنید که استفاده از سایت شما در همه دستگاه ها و از هر نقطه دسترسی امری آسان است. گزارش را برای معیار های اصلی تنظیم کنید تا بتوانید موفقیت ها و شکست های خود را ردیابی کرده و به مرور اطلاعات بیشتری درباره مشتریان خود کسب کنید.

 برخی از قطعات این پازل عبارتند از:

 Google Analytics: یک افزونه ساده از طرف گوگل که می تواند اطلاعات زیادی راجع به نحوه استفاده از سایت شما و افرادی که از آن استفاده می کنند فراهم کند. کشف کنید که چگونه افراد سایت شما را پیدا می کنند و ببینید چگونه تلاش های شما داده ها را با گذشت زمان تغییر می دهد.

 تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی: دانستن اینکه چه تعداد دنبال کننده در هر سیستم عامل دارید خوب است، اما این طرفداران چه کسانی هستند، چه چیز های دیگری را دوست دارند و اینکه چگونه به محتوای شما پاسخ می دهند اطلاعاتی مفید تر است. هنگامی که اعداد افزایش می یابد، می توانید ارزیابی کنید که چه عواملی موثر بوده و چرا باید سعی کنید دوباره این کار را انجام دهید.

 محتوای دردار: بسیاری از مشاغل کوچک از محتوای رایگان مانند کتاب الکترونیکی یا وبینار رایگان برای ساختن لیست ایمیل استفاده می کنند. “قرار دادن” آن منبع با نیاز به ایمیل به شما امکان می دهد لیست خود را رشد دهید، اما همچنین می تواند به شما کمک کند درک کنید کدام کانال ها بهترین لید ها را ارائه می دهند.

 روابط مشتری خود را پرورش دهید

 به مارک های مورد علاقه خود فکر کنید. به احتمال زیاد شما با آن ها تعامل دارید یا چیزی از آن ها به طور منظم در یک شکل یا شکل دیگر مشاهده می کنید. اگر اطلاعات شخصی داده باشید، این ارتباطات به احتمال زیاد با نام شما و حتی به طور بالقوه علایق خاص شما یا ترجیحات محصول شخصی می شوند. با ارتباطات منظم در کانال هایی که تصمیم گرفته اید استفاده کنید، مارک خود را در هدف نگه دارید و همه چیز را در مورد فروش ایجاد نکنید. محتوایی ارسال کنید که باعث شود مشتری مدت ها پس از پایان فروش شما ارتباط احساسی با محتوایتان ایجاد کند.

 برای ساخت کانال های دیگر از هر کانال استفاده کنید

طرفداران در فیس بوک ممکن است آماده خرید نباشند، اما ممکن است مایل باشند برای خبرنامه شما ثبت نام کنند. به طور حضوری ممکن است مشتری ها با هم موافق باشند تا صفحه وب شما را لایک کنند یا از خوراک اینستاگرام شما برای یک درمان رایگان پیروی کنند. به این فکر کنید که هر کانال چگونه می تواند به تبلیغ دیگران کمک کند: هرچه نقاط لمس بیشتری با هر مشتری داشته باشید بهتر است.

 برای مبارزات خاص از یک استراتژی بازاریابی چند کاناله استفاده کنید

 ایجاد مشارکت مهم است، اما به همان اندازه مهم است که هنگام راه اندازی یک کمپین جدید تلاش های خود را در همه کانال های خود هماهنگ کنید. اطمینان حاصل کنید که تبلیغات و پست های شما تماس های واضحی برای اقدامات دارند (مثلاً اینجا را کلیک کنید یا اکنون تماس بگیرید) و طرفداران را ترغیب کنید که لایک کنند، به اشتراک بگذارند، ثبت نام کنند و به طور کلی هم با کمپین و هم با سایت شما درگیر شوند.

هرچه افراد برند شما را بیشتر ببینند، احتمال یادآوری آن بیشتر است. در واقع  “قانون ۷” نشان می دهد که قبل از اینکه مشتری واقعاً از آن آگاه شود، هفت بار دیدن آن مارک و برند طول می کشد. برای دستیابی به این تعداد تعامل باید با افرادی که در کانال های مختلف هستند ملاقات کنید و از طریق ارسال پیام، نتایج جستجو و غیره، فرصت های متعددی برای “مواجهه” با آن ها ایجاد کنید. بازاریابی چند کاناله به شما امکان می دهد تأثیر کمپین های خود را به حداکثر برسانید، مشتریان بالقوه را از طریق فرمت های مختلف ردیابی کنید و تقویت همان پیام را ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.