بازاریابی اینترنتی چیست؟

بازاریابی اینترنتی اصطلاحی همه جانبه برای بازاریابی آنلاین محصولات و خدمات است. این شامل روش ها و بستر های مختلفی برای برقراری ارتباط با مشتریان می شود، مانند وب سایت، ایمیل، رسانه های اجتماعی و تبلیغات آنلاین.

در ادامه درباره بازاریابی اینترنتی، نقش و اهمیت آن در تجارت و نحوه استفاده از آن به سود خود بیشتر بدانید.

 بازاریابی اینترنتی چیست؟

 بازاریابی اینترنتی به استراتژی هایی گفته می شود که برای بازاریابی محصولات و خدمات به صورت آنلاین و از طریق ابزار های دیجیتالی دیگر استفاده می شود. این موارد می تواند شامل انواع مختلفی از سیستم عامل ها، ابزار ها و سیستم های تحویل محتوا باشد، مانند:

 •  محتوا و طراحی وب سایت
 •  بازاریابی ایمیلی
 •  شبکه های اجتماعی
 •  وبلاگ نویسی
 •  ویدیو / پادکست
 •  تبلیغات آنلاین
 •  حمایت های مالی و تبلیغات پولی

 در حالی که هدف آشکار بازاریابی اینترنتی فروش کالا ها و خدمات یا تبلیغات از طریق اینترنت است، اما این تنها دلیل انجام یک تجارت نیست.

ممکن است یک شرکت برای انتقال پیام در مورد خود (ساخت نام تجاری) یا انجام تحقیقات به صورت آنلاین بازاریابی کند. بازاریابی آنلاین همچنین می تواند روشی موثر برای شناسایی بازار هدف، کشف خواسته ها و نیاز های یک بخش بازاریابی، ایجاد روابط طولانی مدت با مشتریان یا ایجاد اقتدار و تخصص در یک صنعت باشد.

نام های جایگزین: بازاریابی الکترونیکی، بازاریابی وب، بازاریابی دیجیتال

 بازاریابی اینترنتی چگونه کار می کند؟

بازاریابی اینترنتی از فعالیت آنلاین مشتریان استفاده می کند تا با دسترسی به آن ها در مکان های مختلف در اینترنت آن ها را با یک تجارت مرتبط کند. انواع بازاریابی اینترنتی که یک کسب و کار استفاده می کند به مدل کسب و کار، انواع محصولات، مشتریان هدف، بودجه و موارد دیگر بستگی دارد.

 •  محتوا و طراحی وب سایت
 •  یک وب سایت تجاری به مشتریان این امکان را می دهد:
 •  تجارتتان را به صورت آنلاین پیدا کنند
 •  اطلاعات محل یا کسب و کارتان را بیاموزند
 •  محصولات یا خدمات شما را کشف کنند
 •  برای لیست ایمیل شما ثبت نام کنند
 •  اطلاعات بیشتر را درخواست کنند
 • محصولات شما را خریداری کنند

وب سایت ها اغلب از بهینه سازی موتور جستجو (SEO) استفاده می کنند تا اطمینان حاصل کنند که محتوای آن ها در موتور های جستجو رتبه بالایی دارد و یافتن آن برای مشتریان آسان است.

 بازاریابی ایمیلی

 می توانید به جای ارسال از طریق پست از طریق پست الکترونیکی به کمک ایمیل استفاده کنید. ایمیل مشتری را از طریق خرید یا ثبت نام در وب سایت جمع آوری کرده و سپس از ایمیل برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات مهم، تشویق خرید ها و ایجاد روابط استفاده کنید.

ایمیل به شما امکان می دهد به صورت فردی و شخصی به مشتریان دسترسی پیدا کنید. یک مطالعه خرده فروشی در سال ۲۰۱۹ با بررسی بیش از یک میلیارد جلسه خرید نشان داد که بازاریابی از طریق ایمیل دارای نرخ تبدیل ۲٫۵٪ است، در حالی که این میزان برای رسانه های اجتماعی تنها ۱٫۱٪ است.

 رسانه های اجتماعی

بیشتر مصرف کنندگان از نوعی رسانه اجتماعی استفاده می کنند، اگرچه نوع تمرکز شما به رفتار بازار هدف شما بستگی دارد. بیش از ۹۰٪ افراد ۱۸ تا ۲۹ ساله از رسانه های اجتماعی به نوعی استفاده کرده و اگرچه با افزایش سن استفاده از آن ها كاهش می یابد، اما هنوز هم می توان از آن ها برای دستیابی به مصرف كنندگان در تمام سنین استفاده كرد. بیش از ۶۰٪ افراد بالای ۶۵ سال از نوعی رسانه اجتماعی استفاده می کنند و این تعداد احتمالاً رو به رشد است.

به عنوان مثال مصرف کنندگان مسن بیشتر از پلتفرمی مانند فیس بوک استفاده می کنند و از طرف دیگر جوان تر ها اغلب از اینستاگرام استفاده می کنند. و مصرف کنندگان کم سن و سال تر به سیستم عامل های ویدیویی مانند تیک تاک یا یوتیوب علاقه بیشتری دارند.

بدانید مشتریان ایده آل شما کجا وقت خود را می گذرانند و تلاش خود را در آنجا متمرکز کنید.

 وبلاگ نویسی

 وبلاگ نویسی به شما امکان می دهد با افزودن مقالات و پست ها در مورد برخی کلمات کلیدی هدفمند، SEO وب سایت خود را افزایش دهید. این امر احتمال یافتن مشتری و بازدید از وب سایت شما را در نتیجه جستجوی آنلاین افزایش می دهد. همچنین می توانید برای وبلاگ ها، مجلات یا وب سایت های دیگران بنویسید. این می تواند مخاطبان شما را افزایش داده و تجارت شما را در مقابل مشتریان بالقوه بیشتری قرار دهد.

 ویدیو و پادکست

 برخی از سازندگان که فیلم یا پادکست می سازند از این موارد به عنوان تنها تجارت خود استفاده می کنند. در مواقعی دیگر، مشاغل از این سیستم عامل ها برای ایجاد تخصص، برقراری ارتباط با دیگران در صنعت و ایجاد یک کانال برای مشتریان جدید برای یافتن و توسعه علاقه به محصولات یا خدمات خود استفاده می کنند.

پادکست ها به ویژه در حال افزایش محبوبیت هستند. بیش از ۱۰۰ میلیون آمریکایی ماهانه به پادکست گوش می دهند.

 تبلیغات آنلاین

 تبلیغات آنلاین می تواند انواع مختلفی داشته باشد.  تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک که در موتور های جستجو قرار می گیرد، عبارات جستجوی خاصی را هدف قرار می دهد که ممکن است مشتریان بالقوه از آن استفاده کنند.  تبلیغات هدفمند در شبکه های اجتماعی طراحی شده برای دسترسی به بخش های خاصی از کاربران این سیستم عامل است که ممکن است به محصولات، خدمات و تبلیغات کسب و کار شما علاقه مند باشند.

همچنین می توانید تبلیغات نوار کناری را در وب سایت های دیگران یا در بازاریابی ایمیل آن ها قرار دهید. تبلیغات آنلاین وقتی “همخوانی” یا مربوط به مکان نمایش یا آنچه مخاطب هدف به دنبال آن است باشد، بسیار موثر هستند.

شخصی سازی همچنین می تواند میزان پاسخ به تبلیغات آنلاین را افزایش دهد، به ویژه در مراحل اولیه فرآیند تصمیم گیری مصرف کنندگان. با این حال شخصی سازی در مواقعی که تبلیغات در مکان های همسو ظاهر شود بسیار موثر است.

 حمایت های مالی و تبلیغات پولی

 شما می توانید از مخاطبانی که شخص دیگری با حمایت مالی یا تبلیغات پولی ساخته است استفاده کنید. این کمپین های بازاریابی به شما امکان می دهد به کسی که مخاطبانش با بازار هدف شما مطابقت دارد پول پرداخت کنید تا محصولات و خدمات را با دنبال کنندگان خود مورد بحث، استفاده، تبلیغ یا اشتراک گذاری قرار دهید.

این می تواند هم آگاهی از برند را افزایش دهد و هم باعث فروش فروش شود، به خصوص اگر کمپین را با یک کد تبلیغاتی هدفمند یا یک پیشنهاد ویژه مرتبط کنید.

 آیا برای تجارت خود به بازاریابی اینترنتی نیاز دارم؟

 بازاریابی اینترنتی به طور فزاینده ای برای انواع مختلف کسب و کار ها اجباری می شود. مشتریان هر روز وقت زیادی را به صورت آنلاین از جمله چک کردن ایمیل، مرور در رسانه های اجتماعی، استفاده از موتور های جستجو و بازدید از وب سایت ها می گذرانند.

مصرف کنندگان از روش های آنلاین مختلفی برای یافتن، تحقیق و در نهایت تصمیم گیری در مورد خرید استفاده می کنند. بیش از ۴۰٪ از مصرف کنندگان گزارش می دهند که هنگام جستجوی محصول یا خدمات ابتدا به جستجوی Google روی می آورند و ۲۶٪ از مصرف کنندگان می گویند هر هفته خرید اینترنتی می کنند.

با این حال ترافیک از صفحات و تبلیغات رسانه های اجتماعی حدود ۸ درصد از مصرف کنندگان وب سایت های خرده فروشی را تشکیل می دهند. شما می توانید با ایجاد بستر های گسترده بازاریابی اینترنتی برای کمک به مشتریان و مشتریان بالقوه در یافتن تجارت خودتان از همه این کانال ها بهره ببرید.

مهم نیست که چه نوع شغلی دارید یا در کجا مستقر هستید، سرمایه گذاری در بازاریابی اینترنتی می تواند به شما در ایجاد تجارت، برقراری ارتباط با مشتری و فروش کمک کند.

نتیجه گیری

 بازاریابی اینترنتی اصطلاحی همه جانبه برای بازاریابی آنلاین محصولات و خدمات است. این می تواند شامل محتوای وب سایت، بازاریابی از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی، تبلیغات آنلاین، حمایت مالی و موارد دیگر باشد. انواع بازاریابی اینترنتی که یک کسب و کار استفاده می کند به مدل کسب و کار، انواع محصولات، مشتریان هدف و بودجه بستگی دارد.

 نوع و اندازه شغل شما مهم نیست، شما می توانید از چندین بستر آنلاین و راه های ارتباطی برای ایجاد یک طرح گسترده بازاریابی اینترنتی استفاده کنید که به مشتریان و مشتریان بالقوه کمک می کند تجارت شما را پیدا کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.