استراتژی شبکه های اجتماعی برای تجارت های آنلاین؟

ما در عصری زندگی می کنیم که تغییر دنیای تجارت های کوچک را فرا گرفته است. تجارت آنلاین راهی کاملاً جدید را برای افرادی که به دنبال تأسیس مشاغل خود هستند ایجاد کرده است. بسیاری از مصرف کنندگان ترجیح می دهند خرید اینترنتی داشته باشند تا یک فروشگاه. برای مشاغل تجارت الکترونیکی، امکان برقراری ارتباط با مشتریان از طریق وب به روشی که در گذشته فقط یک آرزو بود، تنها یکی از مزایای تجارت الکترونیکی است.

ما البته به رسانه های اجتماعی اشاره می کنیم. از طریق این ابزار باورنکردنی، اکنون می توانید پیوندی به جمعیت شناسی خود ایجاد کنید که مستقیم، شخصی و عملی باشد.  در حقیقت مشتریان اکنون انتظار دارند از طریق وب سایت های تجارت الکترونیکی که تحت حمایت آن ها هستند، یک تجربه اجتماعی و پشتیبانی آنلاین مشتری پیدا کنند. آن دسته از مغازه هایی که موفق به ارائه یک تجربه مثبت اجتماعی نمی شوند، خطر از دست دادن مشتری به شخصی را که خواسته های او را برآورده می کند از دست می دهند.  به همین دلیل شما باید استراتژی رسانه اجتماعی تجارت الکترونیک خود را به درستی دریافت کنید.

 بازاریابی اجتماعی در مقابل خرید اجتماعی

هنگام صحبت با صاحبان سایت های تجارت الکترونیکی، شگفت آور است که چگونه اغلب آن ها بازاریابی اجتماعی و خرید اجتماعی را اشتباه می گیرند. در حالی که هر دو باید توسط متخصص تجارت الکترونیکی باهوش استفاده شوند، اما این ها یک چیز نیستند.

بازاریابی اجتماعی استفاده از سیستم عامل های رسانه های اجتماعی برای کمک به ارتقا تجارت شما است. معمولاً این کار از طریق تعامل مستقیم با مصرف کنندگان انجام می شود؛ برگزاری مسابقات، به روزرسانی پیام های وضعیت، درخواست بازخورد در پاسخ ها و موارد مشابه. این کار همچنین ممکن است با ایجاد محتوایی با هدف به اشتراک گذاری، مانند کمپین های ویدیویی معروف یوتیوب یا تابلو های Pinterest انجام شود.

خرید اجتماعی عبارت است از در دسترس قرار دادن تجربه خرید در سایت های رسانه های اجتماعی و امید داشتن به تشویق مشتریان که خرید های خود را به اشتراک بگذارند. به عنوان مثال ممکن است یک سبد خرید در فیس بوک راه اندازی کنید، این امکان را به مشتریان می دهید تا در صفحه “پسندیده ها” خرید کنند.

 مزایای بازاریابی اجتماعی

بازاریابی اجتماعی یک راه دیگر برای بازاریابی تجارت الکترونیکی ارائه می دهد. اگر مشتریان شما در فیس بوک جمع می شوند و پذیرای آن هستند، پس صحبت با آن ها در فیس بوک امری منطقی است.

این مغرورانه خواهد بود که به مشتری بگویید تنها در صورت مراجعه با وی در وب سایت با او ارتباط برقرار خواهید کرد.  در جامعه آنلاین این تجارت است که باید مشتری را پیش ببرد نه برعکس. بازاریابی اجتماعی به بازرگان تجارت الکترونیکی این امکان را می دهد تا در شرایطی که مشتری انتخاب می کند، به مشتری نزدیک تر شود.

 مزایای خرید اجتماعی

 اگرچه هدف متفاوت است، خرید اجتماعی می تواند گسترش دهنده بازاریابی اجتماعی باشد. در حالی که بازاریابی اجتماعی به دنبال جلب مشتری در بستر های اجتماعی است، خرید اجتماعی یک گام فراتر می رود و می گوید: “چرا فقط با مشتری ارتباط برقرار کنیم، چرا معامله فروش را به طور کامل در خود پلتفرم اجتماعی انجام ندهیم؟”

اگر کسی به زمانی که مردم برای حساب های اجتماعی خود می گذرانند فکر کند، درک دلیل آسان بودن معاملات تجارت الکترونیکی اجتماعی آسان می شود. اگرچه چندین سیستم عامل اجتماعی وجود دارد، اما یکی از مواردی که به نظر می رسد به راحتی با تجارت الکترونیکی سازگار است فیس بوک می باشد. و این را نه فقط به این دلیل که مارک زاکربرگ بنیانگذار فیس بوک نیز مایل است فیس بوک را به عنوان مرز تجارت الکترونیکی بعدی قرار دهد ذکر می کنیم.

 

 آیا ممکن است تجارت الکترونیکی شما هنوز در شبکه های اجتماعی وجود نداشته باشد؟

در حالی که اکثر مشاغل تجارت الکترونیکی به نوعی حضور خود را در شبکه های اجتماعی تثبیت کرده اند، هنوز هم افراد زیادی هستند که فرصت را از دست می دهند. با این نامگذاری، نمی خواهیم رسانه های اجتماعی را بیش از حد ارزیابی کنیم. سیستم عامل های اجتماعی علاوه بر اینکه وسیله نقلیه ارتباطی بسیار خوبی هستند، به طور فزاینده ای به بخش مهمی از زندگی روزمره مشتری شما تبدیل می شوند. در نتیجه شما نمی توانید آن را از دست بدهید.

مهم است که شما به راه درست کسب سود از شبکه های اجتماعی پی ببرید. اما به همان اندازه مهم است که از اشتباهات رایج و بعضاً سنگین در استراتژی اجتماعی اجتناب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.