استراتژی های بازیابی: چگونه حضور دیجیتالی کسب و کار خود را بهبود ببخشیم؟

آیا درست است که بگوییم بخش عمده ای از استراتژی بازاریابی امروز شما دیجیتال است؟ مصرف کنندگان و مشاغل به طور یکسان تقریباً همیشه آنلاین و در حال حرکت هستند و شما می خواهید بتوانید به آن ها دسترسی پیدا کرده و رفتار آن ها را در جایی که وقت خود را می گذرانند مشاهده کنید.

اما هنگامی که شما در حال رشد یک کسب و کار هستید، این منظره دیجیتال که همیشه در حال تغییر است، می تواند به سرعت به یک منظره طاقت فرسا تبدیل شود. با تعدادی دیگر از مسئولیت ها و وظایفی که باید انجام دهید چگونه می توانید یک استراتژی بازاریابی دیجیتال قوی را ایجاد، تنظیم و حفظ کنید؟ ما این راهنما را در مورد استراتژی های بازاریابی برای کمک به شما در بهبود حضور دیجیتال و رشد بهتر شما جمع آوری کرده ایم.

استراتژی بازاریابی چیست؟

درک اینکه یک استراتژی بازاریابی با استراتژی بازاریابی دیجیتال قبل از اجرای یکی یا هر دو در شرکت شما چه تفاوتی دارد، مهم است. استراتژی بازاریابی طرحی برای دستیابی به یک هدف (یا اهداف) مربوط به بازاریابی به صورت متمرکز و قابل دستیابی است. این مورد در نظر می گیرد که در حال حاضر در کسب و کار شما چه چیزی به خوبی انجام شده و آنچه را که در رابطه با هدفی که تعیین کرده اید از دست داده اید را نشان میدهد، بنابراین به احتمال زیاد قادر خواهید بود آن را به انجام برسانید.

اما چه تفاوتی بین استراتژی بازاریابی و تاکتیک های بازاریابی وجود دارد، دو اصطلاح که اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند؟

تاکتیک در مقابل استراتژی

 همانطور که در بالا ذکر کردیم، یک استراتژی مجموعه ای قابل دستیابی و متمرکز است که برای کمک به شما در رسیدن به یک هدف خاص استفاده می شود.

چه بازاریابی باشد یا نه، سه بخش از هر استراتژی وجود دارد:

 • تشخیص چالش شما
 • یک سیاست راهنما برای مقابله با چالش
 •  مجموعه اقدامات هدفمندی که برای انجام سیاست لازم است

 بسته به مقیاس تجارت استراتژی بازاریابی شما ممکن است شامل چندین قسمت متحرک باشد که هرکدام اهداف مختلفی دارند. با این اوصاف کار بر روی استراتژی خود می تواند به موقع دلهره آور شود. بنابراین اگر در مورد استراتژی بازاریابی خود هرگز احساس خستگی نکرده اید، برای حفظ تمرکز در دستیابی به اهداف خود به این سه مرحله مراجعه کنید.

تاکتیک های بازاریابی یا هر نوع تاکتیک، اقدامات خاصی است که شما انتخاب می کنید در طول استراتژی خود انجام دهید تا به شما در رسیدن به هدف نهایی خود کمک کند. به عبارت دیگر یک استراتژی مقصد شماست؛ این یک برنامه متمرکز و قابل دستیابی برای رسیدن شما به هدف است.  تاکتیک ها گام های مشخص و قابل تعریفی در استراتژی شما هستند که اطمینان حاصل می کنند شما به هدف خواهید رسید.

برای درک بهتر آنچه ممکن است به دنبال داشته باشد، لیست زیر را از استراتژی های اساسی بازاریابی که معمولاً توسط تیم ها در طیف وسیعی از صنایع استفاده می شود بررسی کنید.

 مبانی بازاریابی

 •  انتشار یک وبلاگ
 •  در سیستم عامل های خاص رسانه های اجتماعی (به عنوان مثال Facebook Ads یا Instagram Ads) تبلیغ کنید
 •  منابع آموزشی رایگان ارائه دهید
 •  موتور جستجو محتوای دیجیتالی شما را بهینه می کند
 •  یک مسابقه ویژه ایجاد کنید
 •  انواع ویژگی های مختلف را امتحان کرده تا مشخص کنید چه چیزی برای مخاطب شما بهتر است
 •  یک وبینار برگزار کنید
 •  پادکست تولید کنید
 •  یک کمپین ایمیل ایجاد کنید
 •  حال بیایید به استراتژی بازاریابی دیجیتال نگاه کنیم.

 

 استراتژی بازاریابی دیجیتال چیست؟

 یک استراتژی بازاریابی دیجیتال به شما کمک می کند تا از طریق کانال های بازاریابی آنلاین با دقت انتخاب شده از جمله رسانه های پولی، درآمدزا و متعلق به اهداف دیجیتالی خاص، به اهداف خاص دیجیتالی برسید. مشابه استراتژی های بازاریابی در مقابل تاکتیک های بازاریابی، “استراتژی بازاریابی دیجیتال” و “کمپین بازاریابی دیجیتال” نیز اغلب اشتباه گرفته می شوند. بنابراین چه تفاوتی با هم دارند؟

 کمپین بازاریابی دیجیتال چیست؟

 کمپین های بازاریابی دیجیتال، عناصر سازنده و اقداماتی در استراتژی بازاریابی دیجیتال شما هستند که شما را به سمت یک هدف نهایی خاص سوق می دهند. به عنوان مثال اگر هدف اصلی استراتژی بازاریابی دیجیتال شما ایجاد هدایت بیشتر از طریق رسانه های اجتماعی باشد، ممکن است یک کمپین بازاریابی دیجیتال در توییتر اجرا کنید. شما ممکن است برخی از بهترین عملکرد های دروازه دار کسب و کار خود را در توییتر به اشتراک بگذارید تا از طریق کانال منجر به تولید بیشتر شود.

 چگونه یک استراتژی بازاریابی دیجیتال ایجاد کنیم؟

 •  شخصیت های خریدار خود را بسازید
 •  اهداف و ابزار های بازاریابی دیجیتال مورد نیاز خود را شناسایی کنید
 •  کانال ها و دارایی های دیجیتال موجود خود را ارزیابی کنید
 •  از کمپین های رسانه ای متعلق به خود حسابرسی و برنامه ریزی کنید
 •  اهداف و ابزار های بازاریابی دیجیتال مورد نیاز خود را شناسایی کنید
 1. شخصیت های خریدار خود را بسازید.

 برای هر استراتژی بازاریابی، دیجیتال یا غیر دیجیتال، باید بدانید که به چه کسانی بازاریابی می کنید. بهترین استراتژی های بازاریابی دیجیتال براساس مشخصات دقیق خریدار ساخته شده است و اولین قدم شما ایجاد آن ها است.

با الگوهایی برای ساختن شخصیت خریدار، بخش های مخاطبان خود را سازماندهی کرده و بازاریابیتان را قویتر کنید. مشخصات خریدار مشتری هاق ایده آل شما را نشان می دهد و می تواند با تحقیق، بررسی و مصاحبه با مخاطبان هدف کسب و کار شما ایجاد شود.

توجه به این نکته مهم است که هر زمان ممکن باشد، این اطلاعات باید بر اساس داده های واقعی باشد، زیرا پیش فرض هایی درباره مخاطبان شما می تواند استراتژی بازاریابی شما را به سمت اشتباه هدایت کند. برای به دست آوردن یک تصویر کامل از شخصیت مخاطب، مجموعه تحقیقاتی باید شامل ترکیبی از مشتریان، چشم انداز ها و افراد خارج از پایگاه داده مخاطبین شما باشد که با مخاطبان هدفتان همسو هستند.

اما برای آگاهی از استراتژی بازاریابی دیجیتال خود، چه نوع اطلاعاتی را باید برای شخصیت خریدار خود جمع کنید؟ این به مشاغل شما بستگی دارد، بسته به اینکه B2B یا B2C باشید یا اینکه کالای گران قیمت یا کم هزینه ای می فروشید احتمالاً متفاوت خواهد بود. در اینجا برخی از نقاط شروع وجود دارد که می توانید متناسب با تجارت خاص خود تنظیم کنید.

 اطلاعات کمی و جمعیتی

 مکان: از ابزارهای تجزیه و تحلیل وب استفاده کنید تا به راحتی تشخیص دهید که ترافیک وب سایت شما از چه مکانی ناشی می شود.

 سن: بسته به شغل شما این اطلاعات ممکن است مربوط باشد یا نباشد. اما بهتر است این داده ها را با شناسایی روند موجود در چشم انداز خود جمع آوری کنید و با پایگاه داده تماس بگیرید.

 درآمد: بهتر است اطلاعات حساس مانند درآمد شخصی را از طریق مصاحبه های تحقیق درباره پرسونا جمع آوری کنید، زیرا افراد ممکن است تمایلی به اشتراک گذاری این جزئیات از طریق فرم های آنلاین نداشته باشند.

 عنوان شغلی: این چیزی است که می توانید از پایگاه مشتری فعلی خود ایده کاملی از آن بگیرید و بیشتر برای شرکت های B2B مناسب است.

 اطلاعات کیفی و روانشناختی

 اهداف: بسته به اینکه محصول یا خدمات شما چالشی را برطرف می کند، ممکن است در حال حاضر ایده خوبی از اهداف شخصیت خریدار خود داشته باشید. با صحبت با مشتری های واقعی و فروش داخلی و تکرار خدمات مشتری، فرضیات خود را محکم کنید.

 چالش ها: با مشتریان، نمایندگان فروش و خدمات مشتری و سایر کارمندان مشتری رو صحبت کنید تا از چالش های مشترکی که مخاطبان با آن روبرو هستند ایده بگیرید.

 سرگرمی ها / علایق: از مشتریان و کسانی که با مخاطبان هدف شما همسو می شوند در مورد سرگرمی ها و علایقشان سوال کنید.

 اولویت ها: با مشتری ها و اعضای مخاطب هدف صحبت کنید تا از مهم ترین اولویت آن ها در رابطه با تجارت خود مطلع شوید.

 با ترکیب همه این جزئیات شما می توانید شخصیت های خریدار درست و بسیار ارزشمندی برای تجارت خود ایجاد کنید.

 1. اهداف و ابزار های بازاریابی دیجیتال مورد نیاز خود را مشخص کنید

 اهداف بازاریابی شما همیشه باید به اهداف اساسی تجارت شما گره خورده باشد. به عنوان مثال اگر هدف کسب و کار شما افزایش ۲۰ درصدی درآمد آنلاین باشد، ممکن است هدف تیم بازاریابی شما ایجاد ۵۰٪ هدایت بیشتر از طریق وب سایت از سال قبل برای کمک به موفقیت باشد.

برای ترسیم استراتژی بازاریابی سالانه، شناسایی اولویت های اصلی و موارد دیگر، از الگوی برنامه سطح بالای بازاریابی استفاده کنید. هدف اصلی شما از بازاریابی دیجیتال هرچه باشد، باید بتوانید موفقیت استراتژی خود را در این راه با ابزار های مناسب بازاریابی دیجیتال بسنجید.

 1. کانال ها و دارایی های دیجیتال موجود خود را ارزیابی کنید

 هنگام بررسی کانال ها و دارایی های بازاریابی دیجیتال موجود برای تعیین اینکه چه چیزی را باید در استراتژی خود بگنجانید، مفید است که ابتدا تصویر بزرگ را در نظر بگیرید؛ این کار از احساس خستگی یا گیجی جلوگیری می کند. آنچه را که دارید جمع کرده و هر کانال یا دارایی را در صفحه گسترده طبقه بندی کنید، بنابراین می توانید تصویری واضح از رسانه موجود، درآمدزایی و پرداختی خود داشته باشید.

 تعلق به رسانه ها

 این بخش به دارایی های دیجیتالی که مارک یا شرکت شما در اختیار دارد اشاره دارد، چه وب سایت شما باشد، چه پروفایل های رسانه های اجتماعی  محتوای وبلاگ یا تصاویر.  کانال های متعلق همان مواردی هستند که تجارت شما بر آن ها کنترل کامل دارد. این همچنین می تواند شامل برخی از محتوای خارج از سایت شما باشد که در وب سایت شما میزبانی نشده است.

 رسانه های کسب شده

 

 رسانه های بدست آمده به میزان مواجهه شما با بازاریابی دهان به دهان اشاره می کنند. این چه محتوایی است که شما در وب سایت های دیگر توزیع کرده اید (به عنوان مثال پست های مهمان)، چه روابط عمومی ای که انجام داده اید و چه تجربه مشتری شما است. رسانه کسب شده همان شناختی است که در نتیجه این تلاش ها دریافت می کنید. شما می توانید با دریافت اشاره های مطبوعاتی و نظرات مثبت و همچنین افرادی که محتوای شما را از طریق شبکه های خود به اشتراک می گذارند، رسانه کسب کنید.

 رسانه پرداخت شده

 رسانه پرداخت شده به هر محرک یا کانالی که در آن پول خرج می کنید اشاره می کند تا توجه خریداران خود را جلب کنید. این هل شامل مواردی مانند Google AdWords، پست های پرداخت شده در شبکه های اجتماعی، تبلیغات بومی (به عنوان مثال پست های پشتیبانی شده در وب سایت های دیگر) یا هر رسانه دیگری که در ازای افزایش دید، از طریق آن پرداخت می کنید.

از آنجا که درک بهتری از آنچه این چارچوب در بر دارد دارید، بیایید به یک مثال نگاه کنیم. بگوییم شما یک محتوای متعلق به یک صفحه فرود در وب سایت خود دارید که برای کمک به شما در تولید سرنخ ایجاد شده است. شما می دانید که می خواهید قسمت های مختلف این چارچوب را به جای کار فقط با رسانه های تحت مالکیت، درآمد یا پرداخت به تنهایی بگنجانید. برای افزایش تعداد لید هایی که محتوا تولید می کند سعی می کنید اطمینان حاصل کنید که قابل به اشتراک گذاری است تا مخاطبان بتوانند آن را از طریق پروفایل های رسانه های اجتماعی خود توزیع کنند. در عوض این باعث افزایش بازدید به صفحه فرود شما می شود.

برای حمایت از موفقیت محتوای خود ممکن است مطالبی را در صفحه فیس بوک ارسال کرده و هزینه کنید تا افراد بیشتری آن را مشاهده کنند. به این ترتیب است که سه قسمت از چارچوب می توانند با هم کار کنند، اگرچه برای موفقیت این کار لازم نیست. به عنوان مثال اگر رسانه های متعلق به شما و درآمد شما از قبل موفق بوده اند، ممکن است نیازی به سرمایه گذاری در هزینه های پرداختی نداشته باشید. بنابراین بهترین راه حل را برای کمک به شما در رسیدن به هدف خود ارزیابی کنید و سپس کانال هایی را که برای کسب و کار شما بهترین کارایی را دارند در استراتژی بازاریابی دیجیتال خود بگنجانید.

اکنون می دانید که چه چیزی قبلاً استفاده شده است، حال می توانید به این فکر کنید که چه چیزی را نگه دارید و چه چیزی را از دست دهید.

 ۴- از کمپین های رسانه ای متعلق به خود حسابرسی و برنامه ریزی کنید

 در قلب بازاریابی دیجیتال رسانه های تحت مالکیت قرار دارند، و تقریباً همیشه به شکل محتوا در می آیند. دلیل آن این است که تقریباً هر پیامی که برند شما پخش می کند، می تواند به عنوان محتوا طبقه بندی شود، خواه این صفحه یک صفحه درباره ما باشد، توضیحات محصول، پست های وبلاگ، کتاب های الکترونیکی، اینفوگرافیک ها، پادکست ها یا پست های رسانه های اجتماعی.

محتوا ضمن بهبود حضور آنلاین برند شما، به تبدیل بازدید کنندگان وب سایت شما به سرنخ و مشتری کمک می کند. و هنگامی که این محتوا در موتور جستجوگر (SEO) بهینه سازی می شود، می تواند جستجو و ترافیک ارگانیک شما را افزایش دهد.

هدف استراتژی بازاریابی دیجیتال شما هرچه باشد، می خواهید محتوای متعلق به خود را در آن بگنجانید. برای شروع تصمیم بگیرید که چه محتوایی به شما کمک می کند تا به اهداف خود برسید. اگر هدف شما ایجاد ۵۰٪ هدایت بیشتر از طریق وب سایت نسبت به سال گذشته است، صفحه About Us شما به احتمال زیاد در استراتژیتان قرار نخواهد گرفت.

 محتوای موجود خود را ممیزی کنید

 لیستی از محتوای متعلق موجود خود تهیه کرده و هر مورد را با توجه به آنچه قبلاً در رابطه با اهداف فعلی شما بهترین عملکرد را داشته است رتبه بندی کنید. ایده اینجا این است که بفهمید چه چیزی در حال حاضر کار می کند و چه چیزی مفید نیست، بنابراین می توانید هنگام برنامه ریزی محتوای آینده خود را برای موفقیت تنظیم کنید.

 خلا موجود در محتوای موجود خود را شناسایی کنید

 بر اساس مشخصات خریدار خود خلا موجود در محتوای خود را شناسایی کنید. به عنوان مثال اگر شما یک شرکت تدریس خصوصی ریاضی هستید و از طریق تحقیق می دانید که چالش اصلی برای افراد شما یافتن روشهای موثر برای مطالعه است،اگر در حال حاضر محتوایی ندارید که بتواند این نگرانی را بیان کند، چند تایی را ایجاد کنید.

با مشاهده ممیزی محتوا ممکن است دریابید که کتاب های الکترونیکی میزبان شده در نوع خاصی از صفحه فرود بسیار خوب تبدیل می شوند (به عنوان مثال بهتر از وبینار). حال در این شرکت تدریس خصوصی ریاضی ممکن است تصمیم بگیرید که یک کتاب الکترونیکی درباره “نحوه موثرتر کردن مطالعه” به برنامه های تولید محتوای خود اضافه کنید.

 طرح ایجاد محتوا ایجاد کنید

 با توجه به یافته های خود و خلا هایی که شناسایی کرده اید، یک طرح ایجاد محتوا تهیه کنید تا مطالبی را که برای کمک به شما در رسیدن به اهداف ضروری است شرح دهد.

 این باید شامل موارد زیر باشد:

 •  عنوان
 •  قالب بندی
 •  هدف
 •  کانال های تبلیغاتی
 •  چرا در حال ایجاد محتوا هستید
 •  سطح اولویت محتوا

 ۵- کمپین های رسانه ای خود را که به دست آورده اید، حسابرسی و برنامه ریزی کنید.

 ارزیابی رسانه های کسب شده قبلی خود در برابر اهداف فعلی می تواند به شما کمک کند تا تصور کنید که کجا زمان خود را متمرکز کنید. به اینکه ترافیک و بازده شما از کجا ناشی می شود نگاه کنید (اگر این هدف شماست) و هر منبع رسانه ای کسب شده را از م موثر ترین به کم ارزش ترین رده بندی کنید.

این اطلاعات را می توانید با استفاده از ابزار هایی مانند گزارشات منابع در ابزار تجزیه و تحلیل ترافیک HubSpot بدست آورید.

 1. کمپین های رسانه ای پرداخت شده خود را حسابرسی و برنامه ریزی کنید

 این فرایند تقریباً همان مراحل را در بر می گیرد: شما باید رسانه های پرداختی موجود خود را در هر پلتفرم ارزیابی کنید (به عنوان مثال Google AdWords ، Facebook، Twitter و غیره) تا بفهمید چه چیزی بیشتر به شما در دستیابی به اهداف فعلی کمک می کند.

اگر هزینه های زیادی برای AdWords خرج کرده اید و نتایجی را که انتظار داشتید مشاهده نکرده اید، شاید وقت آن رسیده است که روش خود را اصلاح کنید یا آن را به کلی حذف کرده و روی پلتفرم دیگری تمرکز کنید که به نظر می رسد نتایج بهتری دارد.

در پایان فرآیند شما باید یک ایده واضح داشته باشید که می خواهید کدام یک از سیستم عامل های رسانه ای پولی را ادامه دهید و کدام (در صورت وجود) را می خواهید از استراتژی خود حذف کنید.

 1. کمپین بازاریابی دیجیتال خود را گرد هم آورید

 شما برنامه ریزی و تحقیق را انجام داده اید و اکنون دیدگاه کاملی در مورد عناصر تشکیل دهنده استراتژی بازاریابی دیجیتال دارید.

برای بررسی در اینجا مواردی نام برده شده است که باید تاکنون ثابت کرده باشید:

 •  نمایه های شخصی خریدار خود را پاک کنید
 •  یک یا چند هدف خاص برای بازاریابی دیجیتال
 •  موجودی موجود از رسانه فعلی، درآمدزایی و پرداخت شده شما
 •  حسابرسی از رسانه موجود، درآمدزایی و پرداخت شده فعلی
 •  یک طرح ایجاد محتوای متعلق به خود یا لیست خواسته ها

 اکنون وقت آن است که همه این ها را گرد هم آورید تا یک سند استراتژی منسجم بازاریابی تشکیل دهید. سند استراتژی شما باید بر اساس تحقیقاتی که تاکنون انجام داده اید و مجموعه اقداماتی را که می خواهید برای رسیدن به اهداف خود انجام دهید، ترسیم کند. بیایید بحث کنیم که چگونه الگوی استراتژی دیجیتال ما می تواند کمک کننده باشد.

 الگوی استراتژی بازاریابی دیجیتال

 اگرچه یک صفحه گسترده می تواند یک قالب کارآمد برای نقشه برداری از استراتژی بازاریابی دیجیتال شما باشد، اما این روش می تواند به سرعت سخت و طاقت فرسا شود. برای برنامه ریزی استراتژی خود برای بلند مدت، به طور معمول بین شش تا ۱۲ ماه، به یک سند استراتژی بازاریابی دیجیتال قابل اعتماد نیاز دارید.

 برای ایجاد استراتژی و تاکتیک های بازاریابی دیجیتال سالانه خود از این الگو استراتژی دیجیتال استفاده کنید.  با برنامه ریزی این برنامه های سالانه ، می توانید زمانی که شما و تیمتان هر عملی را انجام می دهید ، با هم تطبیق دهید.  مثلا:

در ژانویه وبلاگی را شروع می کنید که هفته ای یک بار و برای کل سال به روز می شود. در ماه مارس یک کتاب الکترونیکی جدید همراه با تبلیغات پرداختی راه اندازی خواهید کرد.  در ماه جولای شما برای بزرگ ترین ماه کاری خود آماده خواهید شد. امیدوارید چه چیزی را در این مرحله مشاهده کرده باشید که در حمایت از آن بر محتوایی که تولید می کنید تأثیر بگذارد؟

 در ماه سپتامبر شما تمرکز خود را بر روی رسانه های به دست آمده در قالب روابط عمومی متمرکز خواهید کرد تا میزان ترافیک بیشتری را در دوره بعدی ایجاد کنید.  این روش برای فعالیت شما یک جدول زمانی ساختاری ارائه می دهد که به شما در برقراری ارتباط بین برنامه های همکاری کمک می کند.

 ‏با این اوصاف سند استراتژی شما برای تجارتتان بسیار شخصی خواهد بود، به همین دلیل تقریباً غیرممکن است که ما یک الگوی استراتژی بازاریابی دیجیتال متناسب با همه را ایجاد کنیم. به یاد داشته باشید هدف سند استراتژی شما ترسیم نقشه هایی است که قصد دارید برای رسیدن به هدف خود در طی یک دوره زمانی انجام دهید، البته به شرطی که این موضوع را بیان کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.