نیچ مارکتینگ چیست و چگونه است؟

نیچ مارکتینگ یا بازار طاقچه ای بخشی متمرکز و قابل هدف از یک بازار گسترده تر است که در آن می توان محصولات یا خدمات تخصصی را فروخت. ایجاد یک بازار خاص به کسب و کار ها کمک می کند تا از مزایای رقابتی برخوردار شوند. درباره بازار های ویژه و چگونگی یافتن بازار برای تجارت خود بیشتر بیاموزید.

 بازار طاقچه ای

 بازار طاقچه بخشی از بازار بزرگتر است که خواسته ها و تنظیمات خاص خود را دارد. شرکت ها برای تهیه بهتر مشتری خاص نسبت به رقبایی که مخاطبان گسترده ای را هدف قرار می دهند، در بازار های ویژه متمرکز هستند. با توجه به خواسته های منحصر به فردی که ارائه دهندگان جریان اصلی به آن ها نمی پردازند، مشاغل بازار های مختلفی را دنبال می کنند تا وفاداری و درآمد خود را با مخاطبانی که عمدتا نادیده گرفته می شوند ایجاد کنند.

به عنوان مثال یک کارآفرین ممکن است به جای ارائه خدمات نظافت عمومی، تخصص را با ارائه خدمات پرداخت کف به طور انحصاری دنبال کند. تجارت دیگری در همان شهر ممکن است طاقچه ای جداگانه را اشغال کند، مثلا تخصص فقط در محصولات تمیز کردن زیست تخریب پذیر. بازار هایی با هر اندازه قابل تشخیص شامل چندین زیرمجموعه هستند، اگرچه همه بازاردهای احتمالی ارزش هدف گذاری را ندارند.

 بازار طاقچه چگونه کار می کند؟

 رمز اصلی ایجاد بازار طاقچه تحقیق است. با كوشش دقیق در بازار های خاص ، مشاغل می توانند تعیین كنند كه چه بخش های منحصر به فردی از قبل وجود دارد و در كجا می توان بخش های جدید را با موفقیت توسعه داد. وقتی بازار بالقوه ای پیدا کردید لازم است که به این فکر کنید که آیا می تواند سودآور باشد یا نه.

اگر این یک بازار جذاب و بدون رقابت باشد، ممکن است کسب و کار ها قبلاً به این نتیجه رسیده باشند که سودآوری نداشته یا ارزش تلاش را ندارد. اگر تعداد کمی از محصولات یا خدمات مشابه وجود داشته باشد، این می تواند نشانه سودآوری بالقوه ایده شما باشد. ترفند سرمایه گذاری در بازار های ویژه یافتن یا توسعه بخشی است که دارای مشتریانی قابل دسترسی، فضای رشد و فاقد رقابت غالب باشد.

شما می توانید طیف وسیعی را براساس بسیاری از عوامل تعریف کنید، اما برخی از روش های معمول عبارتند از:

  •  ارزش ها
  •  علایق و سرگرمی ها
  •  جغرافیا
  •  قیمت
  •  درآمد
  •  کیفیت

پاسخگویی سودآورانه خواسته های مخاطب معین به تخصص، تضمین کیفیت و ارتباط با مخاطب مورد نظر بستگی دارد.

 مزایای بازار های طاقچه

 هدف قرار دادن یک بازار خوب مزایای مختلفی دارد:

 رقابت کاهش یافته است

 تلاش های تجاری متمرکز شده است

 ارائه تخصص

 ایجاد وفاداری به مارک

 هرچه در محصولات یا خدماتی که ارائه می دهید تخصص بیشتری داشته باشید، رقابت کمتری وجود خواهد داشت که این امر به مشاغل این فرصت را می دهد تا از سهم بازار بزرگ تر و رقابت قیمتی کمتری بهره ببرند. هدف قرار دادن مخاطبان باریک نیز به مشاغل این امکان را می دهد تا تلاش خود را بر روی تأمین نیاز های خاص مشتری معطوف کنند.

 به عنوان مثال اگر کوله پشتی می فروشید، انواع بی شماری وجود دارد که می توانید ارائه دهید، و اگر سعی کنید همه آن ها را ارائه دهید، لذت بخشیدن به انواع مشتری در واقع غیرممکن است. با این حال فرض کنید روی کوله پشتی هایی تمرکز کرده اید که برای کوهنوردانی مشتاق که به سفر های چند روزه می روند و در خارج از کشور اردو می زنند طراحی شده اند. در این صورت تمرکز تلاش خود برای ساخت بهترین محصول ممکن برای آن مصرف کننده بسیار آسان تر می شود.

این تلاش متمرکز فرصتی را برای شما فراهم می کند تا به عنوان متخصص یک محصول یا خدمات خاص شناخته شوید و باعث می شود یک کسب و کار توسط مشتریان خود توصیه شود. تحکیم موقعیت در بازار می تواند به یک کسب و کار کمک کند تا با اطمینان اعتماد به عرضه خود را در بازار های جدید و گسترده تر گسترش دهد. اگر شناخته شده اید که کوله پشتی های کوهنوردی با کیفیت بالا ارائه می دهید، اگر تصمیم به گسترش و ارائه کوله پشتی های مدرسه دارید، نام تجاری شما باعث می شود که مصرف کنندگان به محصولات شما اعتماد کنند.

 معایب بازار های طاقچه

 عیب اصلی تمرکز بر بازار های ویژه این است که شما ممکن است بیش از حد به یک محصول یا خدمات وابسته شوید و خود را در برابر تغییرات بازار و رشد راکد آسیب پذیر کنید.  از طرف دیگر اگر خود را در موفقیت می بینید، به احتمال زیاد رقبا را افزایش می دهید. وقتی یک کسب و کار سودآوری را ایجاد و تأیید کرد، فعالیت دیگران نیز سریع تر خواهد شد. این امر خصوصاً در مورد شرکت های بزرگ تر با پول و منابع برای جلوگیری از ورود به موانع بیشتر صدق می کند.

نتیجه گیری

 بازار طاقچه بخشی از بازار گسترده تر با نیاز ها و تنظیمات خاص خود است.  یافتن بازار مناسب نیاز به تحقیق در مورد ترجیحات مصرف کنندگان، رقبا و تغییرات بالقوه بازار دارد.  بازار های ویژه را می توان بر اساس ارزش ها، سرگرمی ها، مکان یا کیفیت تعریف کرد. موفقیت در بازار های ویژه از رقبای بیشتری استقبال خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.