چگونه تجارت کوچک خود را به یک کسب و کار بزرگ تبدیل کنیم؟

در چند سال اول فعالیت بیشتر شرکت ها بر روی بقای خود متمرکز شده اند. با این حال اولویت بندی برای رشد کسب و کار شما یکی از بهترین راه ها برای افزایش شانس این است که شرکت شما نه تنها دوام داشته باشد بلکه به رفاه اقتصادی و آینده مالی پایدار شما نیز کمک کند.

چه کاری می توانید انجام دهید تا تجارت خود را از حد رزق و روزی معمولخارج کنید؟ برای تبدیل آن به یک نیروگاه درآمدزایی تصور می کنید چه کاری می توانید انجام دهید؟  مانند هر یک از عناصر اداره یک تجارت، چندین استراتژی رشد وجود دارد که می توانید امتحان کنید.

 مشتریان موجود را بازپس بگیرید

 بدست آوردن مشتری جدید تنها راه رشد تجارت شما نیست.  در بسیاری از مواقع مشتریانی که در حال حاضر دارید بهترین گزینه برای افزایش فروش شما هستند و مطالعات نشان داده است که بهبود حفظ مشتری همچنین ارزش یک شرکت را بهبود می بخشد.

مشتریانی که قبلاً یکبار از شما خرید کرده اند احتمالاً دوباره این کار را می کنند، به خصوص اگر تجربه خدمات مثبت به مشتری داشته باشند. اطلاعات تماس و تنظیمات برگزیده خرید مشتریان یکبار مصرف را ضبط کنید. سپس از این اطلاعات برای راه اندازی سیستم های بازاریابی استفاده کنید که آن ها را به مشتری تکراری تبدیل می کند. اجرای ترکیبی از استراتژی ها برای حفظ مشتریان قدیمی و به دست آوردن مشتریان جدید به احتمال زیاد بهترین رشد را برای اکثر مشاغل ایجاد می کند.

 درخواست مراجعه کنید

 مطمئناً جذب مشتریان جدید به تجارت شما هرگز رویکرد بدی نیست. یکی از راه های انجام این کار این است که از مشتریان فعلی خود درخواست مراجعه کنید. این مشتریان در حال حاضر بازار هدف شما هستند، به این معنی که افرادی که در محافل اجتماعی یا کاری آن ها حضور دارند نیز احتمالاً بازار هدف شما خواهند بود. این امر آن ها را به نقطه دستیابی قوی به مشتریان جدید تبدیل می کند.

با این حال با این فرض که مشتریان شما در مورد تجارت شما حرف می زنند، مشتریتان را افزایش نمی دهد. شما باید به طور فعال بدنبال معرفی باشید. بسته به نوع و اندازه تجارت خود می توانید:

 •  از مشتریان راضی بپرسید آیا کسی را می شناسد که به محصولات یا خدمات شما علاقه مند باشد.
 •  معرفی نامه ها را با کد تخفیف تشویق کنید.
 •  مشتریان را تشویق کنید تا برند شما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند و برچسب گذاری کنند
 •  هزینه های خود را در اختیار داشته باشید

افزایش خط اصلی کلید رشد تجارت شما است. اگر سهم خود را از بازار گسترش داده اما همچنان هزینه های خود را نیز افزایش دهید، در واقع هیچ پولی برای سرمایه گذاری در تجارت یا سود خود نخواهید داشت.

بنابراین در حالی که به دنبال راه های رشد هستید، به هزینه های مربوط به اداره مشاغل خود و رساندن محصولات یا خدمات خود به مشتریان بسیار توجه کنید. کاهش این هزینه ها می تواند روشی موثر برای تأمین جریان نقدی مورد نیاز برای رشد و تثبیت تجارت شما باشد. دو روش اصلی برای کاهش هزینه ها وجود دارد:

 •  انحلال محصولات کم درآمد یا حذف خدمات کم بازده
 •  بهبود گردش موجودی کالا از طریق تاکتیک های جدید بازاریابی و فروش

 مراقب باشید هزینه ها را به گونه ای کاهش ندهید که بر خدمات مشتری یا رضایت کارکنان شما تأثیر بگذارد.  مشتریان خوشحال و کارمندان مشتاق هر دو عامل اصلی رشد تجارت هستند. کاهش هزینه ها در این مناطق در نهایت به توانایی تجارت شما آسیب می رساند، حتی اگر در کوتاه مدت جریان نقدی بیشتری به شما بدهد.

 دسترسی به بازار خود را گسترش دهید

 روش های مختلفی برای رشد تجارت شما وجود دارد که محصول یا خدمات را در دسترس مشتریان جدیدی قرار می دهد. فروشگاه های جدید را در مکان های جدید باز کنید: مکان های جدید همچنین می توانند مجازی باشند، مانند یک وب سایت دارای فروشگاه آنلاین. این به شما امکان می دهد محصول خود را در بازار جدید در مقابل مشتریان جدید قرار دهید.

جمعیتی جدیدی را هدف قرار دهید: گروه های دیگری را که می توانند از محصول شما به روش های مشابه مخاطبان اولیه شما استفاده کنند شناسایی کنید.  وقتی بازار جدیدی را شناسایی کردید می توانید در رسانه هایی که آن بازار را هدف قرار می دهند تبلیغ کنید یا کمپین های بازاریابی سفارشی ایجاد کنید. موارد جدید را برای محصول خود تشویق کنید: کشف و ترویج روش های جدید استفاده از محصولات یا خدمات به شما امکان می دهد مشتریان فعلی را به خرید بیشتر تشویق کنید. همچنین می تواند به شما در جذب مشتری جدید که به دلایل مختلف ممکن است به محصولات شما نیاز داشته باشند کمک کند.

همه این رویکرد ها به شما امکان می دهد سهم خود را از بازار گسترش دهید. این نه تنها فروش را افزایش می دهد بلکه باعث می شود مدل تجاری شما پایدار تر باشد. وقتی فقط به یک نوع مشتری هدف اتکا نکنید، احتمال زنده ماندن از تغییرات بازار بیشتر است.

 در نمایشگاه های تجاری شرکت کنید

 حضور پر رنگ نمایشگاه می تواند به شما در رونق تجارت کمک کرده تا خود را به عنوان یک رهبر در صنعت محلیتان معرفی کنید.نمایشگاه های تجاری افرادی را که از قبل به نوع محصول یا خدماتی که شما ارائه می دهید علاقه مند هستند را جذب می کند. این به شما فرصتی می دهد که مستقیماً به سمت گروه بزرگی از افرادی که تضمین حضور در مخاطبان شما هستند بازاریابی کنید. نمایشگاه ها همچنین از مزایای تعامل حضوری بهره مند می شوند که توانایی شما در ارتباط با مشتریان بالقوه و تبدیل آن ها را افزایش می دهد.

نمایشگاه ها همچنین به شما امکان می دهند با سایر مشاغل صنعت خود ارتباط برقرار کنید. این راه را برای فرصت های جدید، کمپین های تبلیغاتی و همکاری ها باز می کند. کار با این مشاغل دیگر می تواند به شما کمک کند مشتریان جدیدی پیدا کرده و اعتبار خود را در مقیاس ملی یا حتی بین المللی ایجاد کنید، همه این ها می تواند به رشد قابل توجه تجارت شما کمک کند.

 یک بازار طاقچه ای را تسخیر کنید

 اگر نمی خواهید به بازار های جدید گسترش پیدا کنید یا خدمات جدیدی به جریان درآمد خود اضافه کنید، می توانید با تمرکز بسیار زیاد روی یک بازار تجارت خود را توسعه دهید. این فرصت را به شما می دهد تا به یک “ماهی بزرگ در یک برکه کوچک” تبدیل شوید.

طاقچه یک گروه کاملاً مشخص از مشتریان است. به دنبال زیرمجموعه ای از بازار بزرگ تر باشید که نیاز های آن برآورده نشده است، سپس در تأمین آن نیاز های برآورده نشده در سطح مداوم بالا و قابل دسترسی متمرکز شوید.

 برای ایجاد رشد پایدار جایگاهی را انتخاب کنید که:

 •  علاقه کافی دارد که بازار هدف شما گسترده باشد و فروش مکرر ایجاد کند
 •  به شما امکان می دهد محصولات خود را با قیمت بسیار بالا قرار دهید تا بتوانید زنده بمانید یا فروش کمتری داشته باشید
 •  محصولات یا خدمات خود را متنوع کنید
 •  کلید رشد تجارت شما از طریق ایجاد تنوع در ایجاد شباهت ها است. شما می خواهید یکی از این دو کار را انجام دهید:
 •  روی محصولات / خدمات مشابه و مرتبط به کالا هایی که قبلاً فروخته اید که نیاز مشتریانی را که قبلاً رفع کرده بودند برطرف کنید.
 •  بر روی بخش های جدید بازار با نیاز ها و ویژگی های مشابه مشتریان فعلی خود تمرکز کنید.

 به عنوان مثال ممکن است یک هنرمند قاب و خدمات قاب بندی را نیز بفروشد. تجارتی که در تابستان دوچرخه کوهستان اجاره می کند ممکن است به اجاره اسکی و کفش برفی در فصل زمستان روی آورد. اجرای تغییرات کوچک در طول زمان به شما امکان می دهد محصولات خود را متنوع کرده و بدون گسترش بیش از حد تجارت به مشتریان جدید دسترسی پیدا کنید.

 فرصت های Franchising را توسعه دهید

 اگر شما یک تجارت موفق دارید و می توانید سیستمی ایجاد کنید که اطمینان حاصل کند دیگران می توانند موفقیت شما را تکرار کنند، فرانچایز کردن ممکن است راه سریع رشد تجارت شما باشد. فرانچایز و زنجیره موفق به داشتن نام تجاری با جذابیت گسترده در بسیاری از مناطق جغرافیایی و همچنین یک مدل تجاری بستگی دارد که به راحتی قابل تکثیر است.

برای ایجاد زنجیره، مدل کسب و کار، فرآیند و مارک تجاری خود را به حق امتیاز دهندگانی که سپس محصولات و خدمات مارکدار شما را در محل خود و با همان نام تجارت شما می فروشند مجوز می دهید. این به شما امکان می دهد دامنه بازار خود را به مکان های جدید گسترش دهید، شناخت نام گسترده تری ایجاد کرده و از مجوز ها و مکان های زنجیره درآمد جدیدی کسب کنید.

 گسترش به صادرات

 گسترش به بازار های بین المللی همچنین می تواند تقویت مهمی در نتیجه کار شما باشد.  مانند فرانچایزینگ این راهی برای رشد تجارت شما با دسترسی به مشتریان جدید در مکان های مختلف جغرافیایی است. با این حال این امر نیز به تعهد عمده ای از زمان و منابع نیاز دارد.  گسترش در سطح بین الملل می تواند از نظر قانونی پیچیده باشد، زیرا شما باید با محدودیت های قوانین تجارت و گمرک در چندین کشور مقابله کنید. بسته به محصول و کشوری که می خواهید به آن صادر کنید ممکن است به مجوز صادرات نیز احتیاج داشته باشید.

 استراتژی رشد مناسب را برای کسب و کار خود انتخاب کنید

 یافتن استراتژی مناسب رشد به مرحله کسب و کار شما و منابعی که در حال حاضر در دسترس دارید بستگی دارد.  آنچه باید سرمایه گذاری کنید مانند پول، زمان، تخصص یا پرسنل و همچنین بازار فعلی، اهداف تجاری و منافع مشتریان خود را در نظر بگیرید.

هر استراتژی برای هر تجارتی مناسب نخواهد بود و یا مورد توجه هر صاحب شغلی قرار نمی گیرد. برای شروع:

 •  یکی دو ایده متناسب با تجارت و شرایط خود انتخاب کنید.
 •  بر اساس آن استراتژی یک طرح تجاری جدید ایجاد کنید.
 •  معیار هایی را برای رشد، هزینه ها و درآمد تعیین کنید.
 •  این معیار ها را به طور منظم پیگیری کرده تا پیشرفت خود را کنترل کنید.

 اگرچه بلافاصله رشد را تجربه نخواهید کرد، اگر به اجرای منظم و مداوم برنامه خود ادامه دهید، به زودی پیشرفت را خواهید دید. و اگر یک استراتژی جواب نداد، آماده قدم برداشتن و ایجاد یک طرح جدید باشید و دوباره امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.