بازریابی دیجیتال چیست و هر آنچه باید بدانید؟

از دیدگاه کلی بازاریابی عملی است برای شناسایی و برآوردن نیاز های مشتری. این یک کار مهم به ویژه در زمینه تجارت است، زیرا تلاش های موفق بازاریابی می تواند منجر به ورودی شود و مشتری زیادی را به خود جلب کند. چرخه بازاریابی سنتی شامل تجزیه و تحلیل جهت گیری بازار، ترکیب محصول و فضای کسب و کار است. حتی اگر بازاریابی ریشه عمیقی در تاریخ و فرهنگ تجارت داشته باشد، بازاریابی دیجیتال یک عمل نسبتاً جدید است.

 با انفجار فناوری دیجیتال، از جمله استفاده گسترده از رایانه و تلفن های هوشمند، مشاغل شروع به آزمایش تاکتیک های جدید بازاریابی کردند. بنابراین بازاریابی دیجیتال متولد شد. انتقال سریع به بازار فعلی و دیجیتال به اندازه روش های سنتی بازاریابی، اگر نه بیش از آن مهم است. به نظر می رسد که این شکاف با گذشت زمان گسترش یابد، زیرا بسیاری از مشاغل در حال انتقال بودجه به روش های بازاریابی دیجیتال از سنتی هستند. به طور کلی برای کسب و کار ها برنامه ریزی و اجرای یک استراتژی مناسب بازاریابی دیجیتال بسیار مهم است.

 مبانی بازاریابی دیجیتال چیست؟

 به طور خلاصه بازاریابی دیجیتال به هر روش بازاریابی که از طریق دستگاه های الکترونیکی انجام می گیرد اطلاق می شود. این شامل تلاش های بازاریابی آنلاین است که در اینترنت انجام می شود. در روند انجام بازاریابی دیجیتال یک تجارت ممکن است از وب سایت ها، موتور های جستجو، وبلاگ ها، رسانه های اجتماعی، ویدئو، ایمیل و کانال های مشابه برای دسترسی به مشتریان استفاده کند.

برخلاف بازاریابی سنتی که ایستا است و اغلب از آن به عنوان ارتباط “یک طرفه” یاد می شود، بازاریابی دیجیتال یک روند پویا و در حال تغییر به حساب می رود. در غیر این صورت مشتریان نمی توانند از طریق بیلبورد یا آگهی چاپی با تجارت تعامل داشته باشند، در حالی كه بازاریابی دیجیتال راهی برای ارتباط دو طرفه بین مشاغل و مشتریان واقعی یا احتمالی آن فراهم می كند.

این روز ها زمان نمایش برای بسیاری از مردم در بالاترین حد خود قرار دارد. بازاریابی دیجیتال با بهره گیری از این واقعیت، محصولات و خدمات تجاری را از طریق اینترنت تبلیغ می کند. به این ترتیب کسب و کار ها با هدف قرار دادن مشتری در جایی که بیشتر وقت خود را می گذرانند، اطمینان می یابند که تلاش بازاریابی آن ها بیشتر به مشتری می رسد.

از استارتاپ ها گرفته تا مشاغل سازمانی، رویکرد بازاریابی دیجیتال چند وجهی می تواند منافع قابل توجه تجاری را به همراه داشته باشد. استراتژی موفقیت آمیز بازاریابی دیجیتال به طور کلی شامل ترکیبی از روش های مختلف، از جمله تبلیغات آنلاین، بهینه سازی و بازاریابی موتور جستجو، بازاریابی و مدیریت شبکه های اجتماعی و ایجاد محتوا و سایر موارد است.

 آیا روش های مختلفی برای انجام بازاریابی دیجیتال وجود دارد؟

 بازاریابی دیجیتال اصطلاحی گسترده است که کانال های مختلفی را برای ارتقا منافع تجاری به مشتریان احتمالی در بر می گیرد. بسته به نیاز ها و اهداف تجاری روش های بی شماری برای انجام بازاریابی دیجیتال وجود دارد.

همانطور که گفته شد چندین روش معمول برای انجام بازاریابی دیجیتال وجود دارد، از جمله:

  •  بهینه سازی موتور جستجو (SEO) – سئو عبارت است از بهبود رتبه بندی در موتور های جستجوی بزرگ برای افزایش ترافیک آنلاین.
  •  بازاریابی موتور جستجو (SEM) – SEM از تبلیغات آنلاین پرداخت شده برای افزایش قابلیت مشاهده وب سایت در موتور های جستجو استفاده می کند. SEM اغلب همراه با SEO استفاده می شود.
  •  پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) – PPC یک روش آنلاین برای تبلیغات است که در آن یک کسب و کار فقط وقتی شخص روی آن ها کلیک می کند هزینه تبلیغات خود را پرداخت می کند.
  •  بازاریابی رسانه های اجتماعی (SMM) – SMM روشی است که از کانال های رسانه های اجتماعی برای تبلیغ محصولات یا خدمات تجاری استفاده می کند. استفاده از تأثیرگذار های شبکه های اجتماعی که غالباً تحت عنوان بازاریابی تأثیرگذار شناخته می شود در SMM رواج دارد.
  •  ایمیل مارکتینگ – ایمیل مارکتینگ مشاغل را قادر می سازد محتوای تبلیغاتی مارک دار را مستقیماً از طریق ایمیل برای مشتریان احتمالی ارسال کنند. استفاده از خبرنامه های خودکار در این زمینه معمول است.
  •  بازاریابی وابسته – بازاریابی وابسته یک تمرین مبتنی بر عملکرد است که امکان تقسیم درآمد و جبران خسارت پرداخت به ازای فروش (PPS) را در یک شبکه مشترک فراهم می کند.
  • بازاریابی محتوا – بازاریابی محتوا به انتشار و توزیع متون، ویدئو ها یا مواد صوتی به صورت آنلاین برای مشتریان اطلاق می شود. وبلاگ ها، فیلم ها و پادکست ها روش های رایج مشاغل در بازاریابی محتوا هستند.
  • تبلیغات بومی – تبلیغات بومی شامل ترکیب مواد بازاریابی به یک رسانه، مهم ساختن پیام اصلی و اهداف بازاریابی است. محتوای حمایت شده که در آن یک کسب و کار محتوای خود را در وب سایت دیگری ارسال می کند روش رایج تبلیغات بومی است.

 همانطور که در لیست بالا مشخص است روش های بی شماری برای اجرای استراتژی بازاریابی دیجیتال وجود دارد.  برای اکثر مشاغل بازاریابی ورودی موفقیت آمیز شامل استفاده از چندین روش بازاریابی دیجیتال است.

 از طریق بازاریابی دیجیتال چه مزایایی را می توان بدست آورد؟

 ‏

با توجه به تنوع روش های بازاریابی دیجیتال، مجموعه مزایای مشابه متنوعی برای رویکرد های دیجیتال وجود دارد. در سطح گسترده بازاریابی دیجیتال این امکان را برای تجارت فراهم می کند که در طول فعالیت های روزمره مانند اسکن شبکه های اجتماعی، خواندن مقالات آنلاین، تماشای فیلم و غیره به مشتری دسترسی پیدا کند.

به طور دقیق تر بازاریابی دیجیتال می تواند به مشاغل کمک کند تا به مزایای زیر برسند:

 دسترسی جهانی – برخلاف روش های سنتی بازاریابی دیجیتال لزوماً محدود به یک منطقه خاص جغرافیایی نیست. اینترنت در سراسر جهان برای مشتریان در دسترس است. این امر به مشاغل این امکان را می دهد تا به مشتریانی که در یک ایالت یا کشور دیگر زندگی می کنند بازاریابی کرده و به فروش برسند و بسیاری از موانع ورود به بازار را از بین ببرند.

 کم هزینه برای ورود – برای دستیابی به سطح جهانی بازاریابی دیجیتال از طریق کانال های سنتی قیمت جدی زیادی وجود دارد که به آن پیوسته است. از طرف دیگر با سرمایه گذاری اندک در زمان و منابع می توان جنبه های خاصی از بازاریابی دیجیتال را به دست آورد. به عنوان مثال حتی مشاغل کوچک یا استارتاپی می توانند وب سایتی ایجاد کنند، شبکه های اجتماعی را مدیریت کنند و وبلاگ ها را منتشر کرده بدون اینکه دچار بحران مالی شوند.

بازده ROI قابل اندازه گیری – برای به حداکثر رساندن سود مشاغل باید بازده سرمایه گذاری (ROI) را با دقت ارزیابی کنند. با بازاریابی سنتی سنجش میزان بازگشت سرمایه دشوار است، حتی گاهی اوقات غیرممکن. از طرف دیگر بازاریابی دیجیتال در اثربخشی هر کمپین قابل مشاهده در زمان واقعی است، رهبران تجارت را قادر می سازد تا برای آگاهی از درآمد و افزایش سود تصمیمات کاملاً آگاهانه بگیرند.

هدف گذاری بهبود یافته – بازاریابی دیجیتال به مشاغل این امکان را می دهد تا اطلاعات بسیار ویژه مشتریان بالقوه را هدف قرار دهند. با درگیر کردن مشتریان در یک جغرافیا، صنعت یا کانال اجتماعی خاص، مشاغل شانس بیشتری برای رسیدن به جمعیت شناختی مورد نظر خود دارند.

 سازگاری پویا – استراتژی های بازاریابی دیجیتال بسیار انعطاف پذیر هستند و به کسب و کار ها امکان می دهد تا در صورت لزوم مسیر خود را تنظیم کنند. بر خلاف کمپین های بازاریابی طولانی مدت و سنتی، مشاغل می توانند تلاش های دیجیتالی خود را همزمان انجام دهند و در صورت لزوم برای دستیابی به فرصت های تجاری محوری های سریع را فراهم کنند.

 اتصال فوری – مشتریان مدرن قبل از خرید معمولاً تحقیقات آنلاین انجام می دهند و بررسی ها را ارزیابی می کنند. اولین مرحله در این فرآیند معمولاً با یک موتور جستجو شروع می شود. به این ترتیب مشاغل دارای استراتژی های توسعه یافته SEO ، SEM و PPC می توانند بلافاصله با مشتریان ارتباط برقرار کنند.

 ایجاد روابط – ظهور رسانه های اجتماعی آن را به یک بستر ارتباطی مسلط برای بسیاری از اطلاعات جمعیتی مشتری تبدیل کرده است. علاوه بر این مشتریان به طور فزاینده ای می خواهند با شرایط و بستر مورد نظر خود با مشاغل ارتباط برقرار کنند. در نتیجه مشاغلی که به شیوه های موثر SMM می پردازند می توانند با مشتریان فعلی و احتمالی روابط طولانی مدت و وفادارانه برقرار کنند.

به طور کلی مشاغل از هر شکل و اندازه ای می توانند با استفاده موثر از روش های بازاریابی دیجیتال به مزایای قدرتمندی دست یابند. علاوه بر این هزینه بازاریابی دیجیتال می تواند متناسب با هر تجارت خاص باشد و بسیاری از موانع ورود روش های سنتی را از بین ببرد. با وجود مزایای بسیار زیاد تقریباً برای هر بودجه ای، منطقی است که چرا بسیاری از مشاغل با تلاش های بازاریابی دیجیتال موفق می شوند.

هزینه بازاریابی دیجیتال برای کسب و کار من چقدر است؟

 پاسخ ساده این است که برای هر بودجه یک استراتژی بازاریابی دیجیتال وجود دارد. انعطاف پذیری استراتژی های بازاریابی دیجیتال تقریباً برای هر اندازه از کسب و کار، از کوچک تا بزرگ سود می برد. با چنین طیف گسترده ای از روش ها و استراتژی ها، تهیه برچسب قیمت متناسب با همه برای بازاریابی دیجیتال امکان پذیر نیست.

در عوض بررسی هزینه بازاریابی دیجیتال برای سطوح مختلف کسب و کار مفید است، زیرا شرکت های کوچک هزینه کمتری نسبت به شرکت های بزرگتر خرج می کنند.  مثلا:

بازاریابی دیجیتال اساسی – استارت آپ ها و مشاغل کوچک به طور کلی بودجه زیادی برای بازاریابی دیجیتال در دسترس ندارند. بنابراین این مشاغل بر روش های کم هزینه متمرکز هستند، به طور معمول از وب سایت ها، وبلاگ ها و رسانه های اجتماعی استفاده می کنند تا درآمد خود را با یک قیمت پایین به دست آورند. هزینه بازاریابی دیجیتال پایه می تواند ماهانه چند میلیون تومان باشد.

 بازاریابی دیجیتال متوسط ​​- مشاغل متوسط ​​دارای جریان درآمد و توانایی هزینه بیشتر در بازاریابی دیجیتال هستند.  اینجاست که SEO ، SEM ، PPC و ایمیل مارکتینگ رواج می یابد. هزینه بازاریابی دیجیتال متوسط ​​می تواند ده ها میلیون تومان در ماه باشد.

 بازاریابی دیجیتال پیشرفته – مشاغل بزرگ یا شرکتی از بازاریابی دیجیتال به صورت جامع و اغلب جهانی استفاده می کنند. این مشاغل تمایل دارند که استراتژی هایی را در اکثر کانال های بازاریابی دیجیتال توسعه دهند. این مشاغل معمولاً منابع قابل توجهی را برای توسعه استراتژی بازاریابی دیجیتال در بسیاری از کانال های موجود صرف می کنند.  هزینه بازاریابی دیجیتال پیشرفته می تواند چند صد میلیون تومان در ماه باشد.

همانطور که در بالا نشان داده شد هزینه بازاریابی دیجیتال بر اساس اندازه، درآمد و اهداف کسب و کار بسیار متفاوت است. شرکت های کوچک اغلب با یک استراتژی اساسی شروع به کار می کنند و روش های متوسط ​​یا پیشرفته را توسعه می دهند. در نهایت تقریباً برای هر مشاغل امکان ایجاد و اجرای استراتژی بازاریابی دیجیتال متناسب با نیاز ها و بودجه آن ها وجود دارد.

 چگونه می توان استراتژی بازاریابی دیجیتال را ایجاد و پیاده سازی کرد؟

 روند ایجاد و اجرای استراتژی بازاریابی دیجیتال شامل مراحل بسیار و ملاحظات مورد نیاز است. در این زمینه اختصاص زمان و منابع برای برنامه ریزی و ایجاد بسیار مهم است. اطلاعات، تجزیه و تحلیل ها و تحقیقات جمع آوری شده هنگام برنامه ریزی و ایجاد می تواند تأثیر شگرفی در طول اجرا داشته باشد.

درست است که هر تجارتی نیاز ها و اهداف منحصر به فردی دارد. به همین ترتیب ایجاد و اجرای استراتژی بازاریابی دیجیتال از یک کسب و کار به یک کسب و کار دیگر تغییر خواهد کرد. اما در روال معمول بسیاری از مشاغل از روندی مشابه برای ایجاد و اجرای استراتژی بازاریابی دیجیتال استفاده می کنند که در زیر توضیح داده شده است.

 اهداف بازاریابی را شناسایی کنید – اولین قدم در این فرآیند شامل شناسایی اهداف خاص مانند هدایت فروش، تولید هدایت، ایجاد شناخت برند یا افزایش مشترکان است.

 تقویت فروش در روند فروش – برای به حداکثر رساندن مزایای بازاریابی دیجیتال لازم است روند فروش دیجیتال و دقیقاً نحوه خرید مشتریان از طریق دیجیتال را بفهمید.

 جدا کردن مشتریان هدف – ایجاد یک هدف جمعیتی هدفمند با مشخصات خریدار تصفیه شده به انزوای مشتریان ایده آل برای خرید کالا ها یا خدمات تجاری کمک می کند.

 کانال های بازاریابی را انتخاب کنید – شناسایی بهترین کانال های بازاریابی دیجیتال برای دستیابی به آن مشتریان ایده آل، مهم با اهداف جمعیتی و خریداران است.

 تعیین معیار های واضح – برای ارزیابی استراتژی بازاریابی دیجیتال توصیه می شود معیار های روشنی برای موفقیت تعیین کنید و پیشرفت را در طول مسیر اندازه بگیرید.

 تنظیمات لازم را انجام دهید – پس از ایجاد و اجرای استراتژی بازاریابی دیجیتال، نظارت بر پیشرفت به سمت اهداف و تنظیم در صورت لزوم مهم است.

 یک استراتژی بازاریابی دیجیتال موثر باید نیاز ها و اهداف فردی کسب و کار مورد نظر را در نظر بگیرد. بر این اساس یک استراتژی بازاریابی دیجیتال که برای یک فروشگاه کوچک کار می کند، برای یک مارک جهانی نامناسب است.  خبر خوب این است که بازاریابی دیجیتال طیف گسترده ای از روش ها، کانال ها و استراتژی ها را ارائه می دهد.  بنابراین کسب و کار های تقریباً هر اندازه و تقریباً در هر صنعتی می توانند از بازاریابی دیجیتال بهره ببرند و تأثیر بسزایی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.