هدف گذاری تجاری SMART چیست و چگونه در موفقیت شما موثر خواهد بود؟

هر کسب و کار موفق برای دستیابی به اهداف خاص اهداف مشخص و معینی را بیان کرده است. با این وجود در دنیای مشاغل کوچک بسیاری از مشاغل فاقد هدف متمرکز هستند.  “کسب و کار را بیشتر کنیم” پاسخی معمول از صاحبان مشاغل کوچک است وقتی درباره آینده شغلی و برنامه های آینده از  آن ها سوال می شود. هر مدیرعامل عزت نفس به دلیل بیان واکنشی مبهم از جلسه سهامداران بیرون می رود.

خواه یک شرکت ۵۰ کارمنده داشته باشید یا یک امپراتوری، موفقیت در کسب و کار به توانایی شما در تعیین و دستیابی به اهداف بستگی دارد. با استفاده از اصول تعیین هدف SMART تجارت خود را در مسیر موفقیت و جریان سریع قرار دهید.

 واژه SMART مخفف ۵ عنصر اهداف خاص (Specific)، قابل اندازه گیری (Measurable)، قابل دستیابی (Achievable)، مرتبط (Relevant) و بر اساس زمان (Time based) است. این یک ابزار ساده است که توسط مشاغل مورد استفاده قرار می گیرد تا از قلمرو هدف گذاری مبهم خارج شود و در یک برنامه عملی برای نتایج قرار گیرد.

 خاص

 اهداف عالی کاملاً مشخص و متمرکز هستند. “به دست آوردن دو مشتری جدید میلیارد دلاری شرکتی در بازار بیمه املاک بوستون” برای بسیج تیم خود در “کسب و کار بیشتر” معنی دار تر است. رایان بلر، از The Goals Guy با صراحت بیان می کند: “تمرکز یک نیروی قدرتمند ایجاد می کند: قدرت هدف. لحظه ای که شما روی یک هدف تمرکز می کنید، هدف شما به یک آهنربا تبدیل می شودو شما و منابع شما را به سمت خود می کشد. هرچه انرژی شما بیشتر متمرکز باشد، قدرت بیشتری تولید می کنید.”

 قابل اندازه گیری

 یک هدف بدون نتیجه قابل اندازه گیری مانند یک مسابقه ورزشی بدون تابلوی امتیازات یا گلزن است. اعداد یک قسمت اساسی از تجارت هستند. اعداد مشخصی را در اهداف خود قرار دهید تا بدانید آیا در مسیر درست هستید یا نه. یک صفحه سفید هدف در دفتر کار شما می تواند به عنوان یک یادآوری روزانه به شما کمک کند تا خود و کارمندتان را روی نتایج هدفمندی که می خواهید بدست آورید متمرکز کنید.

 قابل دستیابی

 غالباً مشاغل کوچک می توانند اهدافی فراتر از دسترس را تعیین کنند. هیچ کس یک شبه یک میلیارد دلار تجارت نکرده است. سرمایه گذاران خطرپذیر و سرمایه گذاران فرشته، بی شماری از برنامه های تجاری شرکت های دارای اهداف عجیب را کنار می گذارند. رویای بزرگ داشته باشید و ستاره ها را هدف خود قرار دهید اما یک پا را در واقعیت ثابت نگه دارید.  برای تعیین اهداف SMART در صنعت رشد خود با انجمن صنعتیتان مشورت کنید.

 مرتبط

 اهداف تجاری قابل دستیابی براساس شرایط و واقعیت های موجود در فضای کسب و کار است. ممکن است شما آرزو داشته باشید که بهترین سال خود را در تجارت تجربه کنید یا ۵۰٪ درآمد خود را افزایش دهید، اما اگر رکود اقتصادی ظهور کند و سه رقیب جدید در بازار شما باز شود، اهداف شما با واقعیت های بازار ارتباطی ندارند.

 مبتنی بر زمان

 اهداف و مقاصد کسب و کار در صورت عدم وجود هیچ چارچوب زمانی مرتبط با روند تعیین هدف انجام نمی شوند.  خواه هدف تجارت شما افزایش ۲۰ درصدی درآمد یا یافتن ۵ مشتری جدید باشد، برای رسیدن به هدف خود یک بازه زمانی انتخاب کنید.

هنگامی که اهداف کسب و کار شما هوشمند شد، هر هدف را به یک مجموعه خاص از وظایف و فعالیت ها تقسیم کنید تا اهداف خود را به انجام برسانید. مهم است که اهداف خود را به صورت دوره ای مرور کرده و در صورت لزوم تعدیل کنید. تعیین هدف برای مشاغل کوچک شما ابزاری اساسی برای موفقیت است. در پایان به یاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.