شکست کسب و کار

۱۰ دلیل اصلی شکست کسب و کارهای اینترنتی در ایران + راه حل مشکلات​

چرا خیلی از کسب و کار های اینترنتی شکست میخورند ولی بقیه موفق می شوند؟

شکست کسب و کار

مطالعات نشان داده است که ۹۰ درصد مشاغل آنلاین در چهار ماه اول فعالیت شکست می خورند. این آمار خیلی تلخ است ولی حقیقت دارد. 
مطمئنا شما هم دوست دارید جز ۱۰ درصد موفق باشید تا پول پارو کنید!
پس باید مثل آن ۱۰ درصد فکر کنید، مطالعه کنید، بررسی کنید، تصمیم بگیرید و در نهایت مثل افراد موفق عمل کنید.

در این مقاله برخی از مهم ترین دلایل شکست در تجارت آنلاین را بررسی می کنیم و روش هایی برای حل این مشکلات و هدایت شرکت به مسیر درست را برایتان توضیح می دهیم.

دلایل شکست در کسب و کار چیست؟

۱٫ نداشتن دانش پایه تجارت و بازار

با پیشرفت دنیای امروز هرکسی می تواند کسب و کار خودش را راه اندازی کند. شما در عرض چند ساعت یا چند روز می توانید یک وبسایت راه اندازی کنید و محصولتان را به مشتریان عرضه کنید.
اما صبر کنید! فقط آشنایی با اینترنت و راه اندازی سایت به تنهایی برای راه انداز یک کسب و کار پرسود کافی نیست.
نداشتن دانش کافی درمورد قوانین تجارت و کسب و کار می تواند شما را به دره شکست پرتاب کند. متاسفانه در کشور ما این آموزش های پایه به راحتی در دسترس افراد قرار نمی گیرد. در دانشگاه ها هم به صورت تئوری و اکثرا بدون تجربه کار عملی تدریس می شوند.
اگر یک فروشگاه اینترنتی داشته باشید که ماهی چند ده میلیون تومان درامد دارد، ولی ندانید دقیقا چقدر هزینه ماهانه برای بهبود خدمات یا محصول تان نیاز دارید بزودی پولی برایتان باقی نمی ماند.اگر حاشیه سود کالا ها را با توجه به شرایط اقتصادی جامعه دقیق مشخص نکنید بزودی باید با سود در فروشگاه تان خداحافظی کنید.
اداره کردن یک کسب و کار چه اینترنتی باشد چه فیزیکی و آفلاین پیچیدگی هایی دارد که باید کاملا با آن ها آشنا شوید وگرنه نه تنها شکست می خورید که از تجارت به کلی زده می شوید.

راه حل: 

قبل از شروع کسب و کار اینترنتی باید در مورد پایه های یک تجارت موفق تحقیق کنید. از بیزینس پلن گرفته تا نحوه استخدام نیرو و از همه مهم تر بازاریابی را باید یاد بگیرید.
کتاب های زیادی در این زمینه وجود دارد. کتاب بازاریابی یک صفحه ای می تواند کمک زیادی به شما کند. می توانید از دوره های حضوری آموزش تجارت و یا کوچینگ هم استفاده کنید که البته هزینه بیشتری دارد، ولی به شیرینی سودش می ارزد.
مشورت با افراد با تجربه هر حوزه هم میتواند کمک زیادی به شما کند. نگران نباشید آدم ها دوست دارند از موفقیت هایشان صحبت کنند. کافی است به آن ها بگویید:
به عنوان یه آدم موفق توی فلان زمینه، به نظر خودت راز موفقیتت چیه؟ 

۲٫ نداشتن هویت تجاری مشخص

قبل از شروع کار باید بتوانید با اطمینان به چند سوال ساده پاسخ دهید:

 •  من چه محصول یا خدمتی به مشتری می دهم؟
 •  محصول یا خدمت من چه مشکلی را رفع می کند؟؟
 •  مشتری من چه کسی است؟
 • مشتری چرا باید این محصول را بخرد؟
 • مشتری چرا باید این محصول را از من بخرد؟
 •  اگر مشتری این محصول را نخرد چه چیزی را از دست می دهد؟
 •  هدف نهایی من در فروش این محصولات چیست؟

اگر جواب سوالات بالا را نمی دانید در کسب و کارتان شکست می خورید. در بهترین حالت می توانید درامدی بخور و نمیر داشته باشید. تمایز داشتن در کسب و کار حتما به معنی داشتن  محصول منحصر بفرد نیست. باید بتوانید مزیت رقابتی ایجاد کنید. باید با تمایز بفروشید.

راه حل:

پاسخ سوالات بالا را حتما پیدا کنید. کتاب تمایز یا نابودی را می توانید بخوانید تا به بهترین شکل مزیت رقابتی خودتان را پیدا یا ایجاد کنید. خودتان را جای مشتری تان بگذارید. به ذهن مشتری نفوذ کنید و از دید او محصول خودتان را بررسی کنید.
برای مثال اگر محصول شما لوازم آرایشی است، از چند نفر از خانم های اطراف تان بپرسید چه موقع یک محصول لوازم آرایشی را آنلاین خرید می کنید؟
چه برندی در لوازم آرایشی را ترجیح می دهی؟
 دوست داری لوازم آرایشی ات را از کجا خرید کنی؟ چرا؟
بعداز کلی سوال پیچ کردن مشتریان به نکات جالبی می رسید. حالا باید روی سئوی سایت تان برای آن کلمات کلیدی کار کنید. 

۳٫ نداشتن هدف تجاری

 • به آخرین سوال بالا دوباره دقت کنید، اگر هدف شما این است که هرچه بیشتر می توانم بفروشم! پس باید از همین الان خودتان را برای یک شکست ۵-۰ از بازار آماده کنید!
  خیلی از مشاغل آنلاین شکست می خورند چون هیچ هدف و انتظاری نه از خود دارند نه از مشتری.
  آن ها نمی دانند اگر امروز یک میلیون تومان فروختند خوب است یا نه؟ نسبت به چی؟ نسبت به کی؟ نسبت به کدام هدف؟
  به گفته پیتر دارکر پدر علم بازاریابی: چیزی که قابل اندازه گیری نباشد، قابل مدیریت نیست.

راه حل:
طبق مدل اسمارت (smart) هدف شما باید چندین ویژگی داشته باشد:

 • قابل اندازه گیری باشد، مثلا:
  ماهانه ۲۰ میلیون تومان فروش انلاین داشته باشم.
  ماهیانه ۵۰۰ بسته پوشک مارک ایکس بفروشم.
  تا آخر امسال سال به نرخ تبدیل ۱۰٪ برسم.
 • واقع بینانه باشد:
  برای شروع کار هدفی درنظر بگیرید که با توجه به شرایط شما واقع بینانه باشد، هدف شما نباید با هدف فردی که ده سال از شما سابقه بیشتری دارد یکی باشد.
 • هدف شما باید کاملا واضح باشد:
  مثلا تعداد، زمان و… مشخص باشد.
 •  قابل باور باشد:
  چیزی که مغزتان نپذیرد، جسمتان نمی تواند آن را بدست بیاورد.
 • زمان بندی شده باشد:
  مثلا اهداف روزانه و هفتگی و و ماهانه مشخص باشد.

وقتی هدف شما مشخص شد انگیزه کار هم خود به خود ایجاد می شود. حالا کسب و کار شما قابل مدیریت است.

 عدم یادگیری مهارت ها یا مفاهیم مهم

 

 حتی اگر صاحب مشاغل باتجربه ای با موقعیت فیزیکی باشید احتمالاً خیلی سریع خواهید فهمید که فروش آنلاین با فروش در فروشگاه های فیزیکی متفاوت است. همانطور که قبلاً اشاره کردیم تقریباً هرکسی می تواند به صورت آنلاین شغلی راه اندازی کند و به همین دلیل است که رقابت بسیار زیاد است. حتی با کمبود تعداد فروشگاه های جدید تقریباً در هر فضای تجارت الکترونیکی بازیکنان بزرگی وجود دارند که می توانند سود شما را بدست آورند.

اگر قصد موفقیت در اینترنت را دارید باید بسیاری از مفاهیم، اصطلاحات و مهارت های جدید را بیاموزید. این مهارت ها می تواند از یادگیری برنامه نویسی یا نوشتن کد برای وب سایت شما در HTML یا CSS گرفته تا ایجاد و ارزیابی تست های A / B مربوط به بهینه سازی نرخ تبدیل باشد. اگر این جمله آخر شما را کاملاً گیج کرد، خب قبل از جدی گرفتن فروش آنلاین چیز های زیادی برای یادگیری دارید!

بهترین راهی که می توانید در مورد راه اندازی یک تجارت آنلاین بیاموزید خواندن راهنما ها، مقالات و پست های وبلاگ از رهبران صنعت یا شرکت های بازاریابی اینترنتی است. این شرکت ها می توانند در مورد همه چیز از ایجاد یک فروشگاه تجارت الکترونیک جدید گرفته تا بازاریابی صحیح برای مخاطبان شما مشاوره ای ارزشمند ارائه دهند. آماده انجام بسیاری خواندن و یادگیری بوده و یادداشت برداری را به یاد داشته باشید!

 رقابت سنگین

 گاهی اوقات پاسخ به سوال “چرا مشاغل آنلاین شکست می خورند؟” بسیار ساده است: رقابت بیش از حد. از آنجا که بسیاری از مشاغل آنلاین وجود دارد که اقلام مشابه شما یا با یک مدل تجاری مشابه را می فروشند تمایز دادن به خود بسیار دشوار است. اگر می خواهید رقابت خود را شکست دهید باید نقاط ضعف آن ها را شناسایی کرده و در اسرع وقت از آن ها استفاده کنید.

رقابت در برابر مشاغل مستقر می تواند دشوار باشد اما غیرممکن نیست. برای موفقیت باید ایده بسیار خوبی از کار هایی که آن ها اشتباه انجام می دهند یا اصلاً انجام نمی دهند داشته باشید. به عنوان مثال اگر پوشک پارچه ای می فروشید ممکن است متوجه شوید که بزرگترین رقیب شما یک صفحه دقیق “نحوه استفاده” در وب سایت خود ندارد

 که ممکن است مادران را ناامید کند. یا ممکن است متوجه شوید که قیمت یک رقیب دیگر بسیار بالا است حتی اگر کیفیت محصولات آن ها با شما برابر باشد. شناسایی این نقاط ضعف و اصلاح مدل یا تاکتیک های تجاری مناسب می تواند به شما توانایی لازم برای موفقیت را بدهد.

پس از شروع تجارت رقبا را نادیده نگیرید و تصور نکنید که کار بهتری از آن ها انجام می دهید حتی اگر فروش شما بسیار زیاد باشد. مراقب کار های آن ها باشید. می توانید این کار را با دنبال کردن آن ها در شبکه های اجتماعی یا ثبت نام برای دریافت ایمیل از آن ها انجام دهید. به احتمال زیاد آن ها سعی خواهند کرد نقاط ضعف شما را نیز شناسایی کنند، بنابراین پروسه پیش از بازی بسیار مهم است.

سرانجام اگر هنوز در مرحله ای هستید که می خواهید کسب و کار خود را شروع کنید اما مطمئن نیستید که چه کاری باید انجام دهید با دقت انتخاب کنید. به دنبال بازار هایی باشید که از نظر رقابت و تسلط بر بازار موانع کمتری برای ورود دارند. اگر می خواهید دستمال کاغذی بفروشید تقریباً تضمین می کنید که شکست بخورید مگر اینکه محصول شما کاملاً انقلابی باشد. همچنین ممکن است بخواهید بپرسید که آیا فروش آنلاین منطقی است. آیا دستمال ها چیزی هستند که کسی پیش از سرماخوردگی آن ها را به صورت آنلاین سفارش دهد یا اینکه بعد از بیمار شدن احتمال دارد آن را از داروخانه های اطراف خود بگیرند؟

 وب سایت فاقد سئو است

 سئو یا بهینه سازی موتور جستجو یکی از اجزای مهم هر وب سایت مدرن است. SEO به چند روش اشاره دارد که وب سایت به درستی بهینه سازی می شود تا رتبه بالا تری در نتایج جستجو داشته باشد. برخی از روش های معمول برای بهینه سازی یک سایت از طریق محتوای غنی از کلمات کلیدی (مانند متن صفحه اصلی یا کپی محصول)، پیوند های داخلی و خارجی و وجود متن خاص مانند برچسب های عنوان یا متن alt بر روی تصاویر است.

اگر در زمینه فروش آنلاین تازه کار هستید و چیزی در مورد SEO نمی دانید باید قبل از اقدام بعدی خود تا آنجا که ممکن است زمان را صرف یادگیری آن کنید. بدون داشتن یک استراتژی سئو رتبه بندی در موتور های جستجو برای اصطلاحاتی که با تجارت خود مرتبط می کنید بسیار دشوار است. به عنوان مثال اگر تجارت مورد نیاز کودک شما سایت خود را برای “پوشک پارچه ای” بهینه نکند، به طور طبیعی رتبه بندی برای آن بسیار بسیار کم است.

برای صاحبان مشاغل جدید SEO می تواند یک مولفه پیچیده و چالش برانگیز در فعالیت های آنلاین آن ها باشد.  در بسیاری از موارد بهتر است با یک شرکت جستجوگر SEO مشورت کنید تا به شما کمک کند به خصوص اگر تازه سایت خود را در یک زمینه رقابتی راه اندازی می کنید.

فکر نکنید که می توانید SEO را نادیده بگیرید یا در جستجو ها رتبه بالایی داشته باشید صرفاً به دلیل داشتن وب سایت زیبا یا محصولات بسیار عالی. حتی اگر فقط در ابتدای کار باشد ، باید برای بهینه سازی وب سایت خود، ایجاد پیوند به آن و دریافت کلمات کلیدی خود در صفحات و سایر مکان های مهم اقدامی انجام دهید. بدون داشتن اطلاعاتی در مورد سئو متأسفانه ممکن است خود را در بین ۹۰٪ مشاغلی پیدا کنید که به صورت آنلاین شکست می خورند.

 عدم حضور در شبکه های اجتماعی

 بازاریابی در تجارت شما قسمت مهمی از جلب توجه مشتریان جدید است. تا زمانی که کلمه فروشگاه یا خدمات خود را به زبان نیاورید و به طور فعالانه خود را در وب سایت های مربوطه یا کانال های رسانه های اجتماعی تبلیغ نکنید، ممکن است دریابید که مشتری کافی ندارید که از طریق جستجوی ارگانیک یا شهرت دهان به دهان برای ادامه کار وارد شود.

یکی از روش های رایج بازاریابی اکنون رسانه های اجتماعی است. سایت های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر، Pinterest ، LinkedIn و موارد دیگر می توانند به مشتریان جدید در یافتن وب سایت شما کمک کرده و آن ها را برای خرید ترغیب کنند. فیس بوک و توییتر همچنین گزینه های تبلیغاتی را هدف قرار داده اند که به شما امکان می دهد در تبلیغات یا توییت های تبلیغاتی هزینه کم یا به اندازه دلخواه خود صرف کنید.

با این حال جمله “همه تخم مرغ ها را در یک سبد قرار ندهید” کاملاً در رسانه های اجتماعی صدق می کند. این سایت ها نباید تنها راهی باشند که شما را از تجارت آگاه می کند. اگر فقط به فیس بوک اعتماد می کنید و SEO را فراموش می کنید، یا بدون انجام تحقیقاتی برای تعیین اینکه آیا در آنجا مشتریان شما واقعاً به دنبال اطلاعات هستند از Twitter بسیار استفاده می کنید، ممکن است متوجه شوید که رسانه های اجتماعی برای شما ناموفق هستند. سعی کنید رسانه های اجتماعی را به عنوان بخشی از یک طرح بازاریابی بزرگتر بگنجانید و به آن ها به عنوان تنها منبع طرفداران یا مشتریان جدید اعتماد نکنید.

 نداشتن محتوای اصلی یا مفید

 ممکن است این جمله را شنیده باشید که “محتوا پادشاه است” و این قطعاً در مورد مشاغل آنلاین صدق می کند.  مشتریان بیشتر و بیشتر به محتوا و نه با محصولات اطمینان می یابند که آیا یک تجارت ارزش توجه و سرمایه گذاری آن ها را دارد یا نه. راهی که می توانید خود را از رقبا جدا کنید این است که به عنوان منبع محتوای اصلی مفید یا مفید برای خریداران بالقوه عمل کنید.

با بازگشت به مثال پوشک پارچه ای ممکن است متوجه شده باشید که رقبای شما هیچ گونه دستورالعمل استفاده را ارائه نمی دهند که اغلب منجر به سردرگمی یا بررسی منفی ارسال شده در اینترنت می شود. چرا با ارسال یک صفحه دقیق “نحوه استفاده” همراه با عکس یا تصویر از این مزیت استفاده نمی کنید؟ حتی می توانید این کار را یک قدم جلو تر ببرید و وبلاگی در مورد لوازم کودک ایجاد کنید یا مقالاتی درباره اخبار صنعت خود بنویسید.

اگر قصد استفاده از بازاریابی محتوا را برای تبلیغ یا تکمیل وب سایت خود دارید مطمئن شوید کاری که انجام می دهید اصلی است. به سادگی محتوای سایت های دیگر را کپی یا کار های مشابه رقبا را انجام ندهید. همانطور که قبلاً در مورد آن بحث کردیم شما باید به دنبال راه هایی برای سبقت گرفتن از رقبا باشید. بیش از هر چیز دیگری هر کاری که شما انجام می دهید باید برای مشتریان شما مفید باشد و ارزش آن ها را فراهم کند، نه اینکه فقط سر و صدا ایجاد کنید.

عدم نگهداری

 پس از فعال شدن وب سایت خود ممکن است فکر کنید کار شما تمام شده است. اما این به همین سادگی نیست. روند ها و فناوری های اینترنت به طور مداوم در حال تغییر هستند و وب سایت شما برای نگه داشتن منظر و عملکرد در بهترین حالت خود نیاز به نگهداری منظم دارد.

به روز نگه داشتن سایت خود به شما اطمینان می دهد که شما اطلاعات به روز محصولات و خدمات خود را در اختیار مشتریان قرار می دهید و می تواند شما را به عنوان یک رهبر در صنعت قرار دهد. بدون نگهداری منظم سایت شما خطر از دست دادن رتبه های برتر خود را در نتایج جستجو دارید و رقبا در فرصتی برای پیشی گرفتن از شما قرار می گیرند.

 نداشتن سیستم پشتیبانی

 بعضی اوقات برای فروش آنلاین به کمی کمک نیاز دارید.  شما مجبور نیستید این کار را به تنهایی انجام دهید! مشاوره و راهنمایی های یک شرکت بازاریابی اینترنتی اثبات شده می تواند رمز موفقیت شما باشد خصوصاً اگر برای اولین بار وارد کار تجاری می شوید.

اگر تصمیم به کمک گرفتید به دنبال شرکتی باشید که دارای مجموعه متنوعی، نظرات مثبت مشتری یا توصیفات و اطلاعات متنوع در وب سایت باشد. با آن ها تماس بگیرید یا از طریق ایمیل آن ها را بخواهید و در ازای خدمات مبلغی را درخواست کنید یا یک جلسه حضوری ترتیب دهید تا بتوانید خودتان بشنوید که چگونه آن ها می توانند به شما کمک کنند.  از درخواست کمک نترسید: بسیاری از شرکت های بازاریابی اینترنتی قیمت گذاری معقولی دارند و گزینه های خوبی را ارائه می دهند تا بتوانید فقط برای آنچه نیاز دارید به آن ها اعتماد کنید.

وقتی به این صفحه آمدید احتمالاً می پرسیدید “چرا مشاغل آنلاین شکست می خورند؟” امیدواریم که کلیه اطلاعات و مشاوره ای که به شما ارائه داده ایم مفید واقع شده باشد. با در دست داشتن این اطلاعات امیدواریم که بتوانید در جهت موفقیت در تجارت آنلاین خود گام های بعدی را بردارید.

شکست کسب و کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.